Kapat

Yaşam Kalitenizi Arttıracak Alışkanlıklar

Anasayfa
Kişisel Gelişim Yaşam Kalitenizi Arttıracak Alışkanlıklar

İnsanlar daima sağlıklı, mutlu ve uzun bir yaşam isterler. Bu noktada, yaşam süresi ve kalitesini eş zamanlı olarak arttırmanıza yardımcı olacak alışkanlıklara ihtiyacınız vardır. Sağlıklı ve daha uzun bir yaşama sahip olabilmek için yapmanız gereken ise bu alışkanlıkları günlük yaşantınıza uygulayabilmektir.

Kahkaha Atmak ve Rahat Hissetmek

Kahkaha atmak, kaygı ve gerginlik gibi negatif hisleri azalttığı, bağışıklık sistemini güçlendirdiği ve hatta acı hissini hafiflettiği bilinmektedir. Araştırmalara göre, gerçekleşen olaylara pozitif tarafından bakmanın yaşam süresini uzattığı bilinmektedir.

Kuru yemiş Tüketmek

Yüksek yağ içermesine rağmen kuru yemişte bulunan doymamış yağ iyidir. Omega 3 kaynağı olan ceviz beyin ve kalp sağlığı için önemlidir. Kuru yemiş tüketmek daha sağlıklı bir vücuda sahip olmanıza yardımcıdır.

Tansiyonu Kontrol Altına Almak

Yüksek tansiyon genellikle vücutta önemli problemlere neden olmamaktadır ancak yaşam kalitesini ve süresini azalttığı düşünülmektedir. Bu nedenle tansiyonunu kontrol atında tutmalı düzenli aralıklarla ölçmelisiniz.

Ayakları Kullanmak

Amerika’ da yapılan bir araştırmaya göre, egzersiz yapılsa bile gün içerisinde 3 saatten daha fazla oturmak yaşam süresini 2 yıl azaltmaktadır. Bu nedenle gün içerisinde ayaklarınızı kullanmaya özen göstermelisiniz.

bull

Zihin Egzersizleri Yapmak

Zihninizi körelten anlamsız televizyon dizi veya programlarını izlemeye ayırdığınız zamanı sudoku, bulmaca çözmek ya da kitap okumak gibi aktivitelerle zihninizi güçlendirmelisiniz. Böylelikle Alzheimer başlangıcını geciktirir ve ilerlemesini yavaşlatabilirsiniz.

Sigara İçmemek

Sigara içmenin vücut sağlığı için ne kadar zararlı olduğunu bilmeyen yoktur. 40 yaşından önce sigara içmeyi bırakmak, yaşam sürenizi arttıracaktır.

Diş İpi Kullanmak

Araştırmalara göre ağız ve kalp sağlığı arasında bir ilişki vardır. Bu nedenle ağız sağlığı problemi olan insanlar da kalp sağlığı sorunları görülebilme oranı daha yüksektir. Diş ipi kullanımı ağız sağlığı ve kalp sağlığı problemlerini azaltarak yaşam süresini arttırabilir.

Kas ve Kemikleri Güçlendirmek

Kas ve kemik yapınızı güçlendirecek egzersizler yapmalısınız. Kemik güçlendirmesi ile osteoporoz riskini azaltabilir ve fiziksel olarak daha güçlü olabilirsiniz. Yaşam kalitenizi arttırarak, sağlıklı bir yaşama kavuşabilirsiniz.

Kemik Güçlendirmek: https://www.vikipo.com/kalsiyum-takviyesi-alinmali-midir/

Arkadaş Edinmek

Kadınların yaşam sürelerinin erkeklere oranla daha uzun olmasının nedeni sosyal anlamda ilişkilere daha açık olmalarından kaynaklanmaktadır. Yaşantınızı paylaşabileceğiniz arkadaşlar veya eşler yaşam sürenizi uzatacaktır.

silip

İyi Uyumak

İyi uyuyamamak obezite, diyabet, depresyon ve kalp rahatsızlıkları gibi rahatsızlıklara neden olabilmektedir. Yapılan bazı araştırmalar, iyi bir uyku düzenine sahip olan insanların yaşam sürelerinin daha uzun olduğu bilinmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir