Kapat

Yapay Zeka Nedir?

Anasayfa
Teknoloji Yapay Zeka Nedir?

Yapay zeka, geçmişten günümüze insanoğlunun yapabildiklerini zamandan tasarruf ederek daha fazla şeyler üretmeyi hedefleyen bilim dalıdır. Bu bilim dalında çalışmalarını sürdüren bilim adamlarının önceliği yüksek teknolojileri kullanarak akıllı makineler üretebilmektir.

Yapay zeka üzerine geliştirilen makine veya robotlar ise temel bir sisteme göre programlanmaktadır. Bilgi, muhakeme, problem çözme, algı, öğrenme, planlama, nesneleri manipüle etme ve taşıma becerisi bu sistemin temelidir. Bu noktada bazı insanların aklına bir soru takılıyor: Peki yapay zeka insan gibi her işi yapabilir mi? Makine veya robotlar yani hayatı kolay haline getirebilecek insan gibi işleyen bu yapılar ne kadar bilgi aktarılırsa ve bu bilgiyi hayata geçirme yetileri ne kadar güçlendirilirse o kadar vardır. Fakat insan gibi ruhu olmadığından yorumlama yeteneği veya sanatsal bakışı olmayacağından ötürü her işi yapamayacağı barizdir. Ancak farklı meslek türlerini ise tehdit altına alacağı düşünülmektedir.

Yapay zeka her ne kadar insan hayatını kolaylaştıracak gibi gözükse de her şeyde olduğu gibi olumsuz yönleri de muhakkak vardır. Bir çok mesleği tehdit altına almıştır. Örneğin doktorluk, hemşirelik, editörlük, balıkçılık, acentacılık, radyo ve televizyon, çiftçilik, hosteslik… Bir yandan da yaşamı o kadar hızlı hale getirmektedir ki insanoğlunun kendi yaptığı bir şey kendi karakterinin değişmesine de neden olmuştur aslında.

Yapay zeka özelinden bakacak olursak devletlerinde bu gelişime kayıtsız kalmadığı ve kaymayacağı ortada. Bu bilim dalını geliştiren devletler ise en az o kadar ekonomilerini ön plana taşıyacaktır. Yapay zekanın alt dalı olan robotiğe verilecek önem ve doğru yatırımlar ise ülkemizi ön plana çıkaracaktır. Ülkemizde robotiği içerisine alan mekatronik bölümüne verilecek destek ve doğru yönlendirmeler burada hayli önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir