Kapat

Türkiye’nin İşsizlik Oranı Verileri

Anasayfa
Ekonomi ve Finans Türkiye’nin İşsizlik Oranı Verileri

Türkiye İstatistik Kurumu (Tüik), 15 Mart 2019 tarihinde yayımladığı rapora göre 2018 yılı Aralık ayı işsizlik oranı 3,1 puanlık artışla %13,5 olarak gerçekleşmiştir. Tüik istatistiklerine göre, tarım dışı işsizlik oranı %15,6 iken genç nüfus (15-24 yaş) işsizlik oranı %24,5 olarak gerçekleşmiştir.

İşsizlik Oranı Nedir ve Nasıl Bulunur?

İstatistikler ile elde edilen işsizlik oranı, işsiz nüfusun iş gücüne oranı ile bulunmaktadır. İşsizlik oranını daha iyi anlayabilmek için bu tanım içerisinde ki işsiz nüfus ile iş gücü tanımı önemlidir. Tüik tanımlarına göre:

İşsiz: 15 yaş ve üstü üzerinde bulunan son 4 hafta içerisinde iş aramak kanallarına başvuran 2 hafta içerisinde işbaşı yapabilecek ve bu süreçte istihdam edilmeyen kişilerdir.

İş gücü: Çalışan ve işsizlerin oluşturduğu toplam nüfustur.

İşsizlik oranının tanımından anlaşıldığı üzere, bu oran hesaplanırken sadece işsiz olduğu bilinen nüfusun etkisi vardır. İşsiz olmasına rağmen son bir ay içerisinde bunu belgelemeyen ve iş arama kanallarına başvurmayanlar bu oran içerisinde yer almamaktadır.

Türkiye’de İşsizlik Oranları

Türkiye’de gerçekleşen işsizlik oranlarını daha net değerlendirebilmek için Merkez Bankası Elektronik Veri Dağıtım Sistemi’nden alınan İşsizlik Oranı grafiğini inceleyeceğiz. Bu grafik, 2005 yılının Ocak ayından başlayarak 2018 yılının Aralık ayına kadar tüm yılların aylık verilerinden oluşmaktadır.

EVDS

EVDS’den alınan bu grafiğe göre oluşturulan tabloda belirgin olan tarihler birinci ve yedinci aylardır. Türkiye için 2005 yılı itibari ile 1., 7. ve 12. ay işsizlik oranları (%) şöyledir:

tableeTürkiye işsizlik oranlarına 2005-2018 tarihleri arasında bakıldığında yaklaşık değerlerinin alt sınır için %8-%9 üst sınır içinse bu oranın %12-%14 olduğu görülmektedir.

Kaynakça:
  • Türkiye İstatistik Kurumu (Tüik)
  • Merkez Bankası Elektronik Veri Dağıtım Sistemi (EVDS)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir