Kapat

Tarihteki En Ünlü Devrimciler

Anasayfa
Tarih Tarihteki En Ünlü Devrimciler
Tarihteki En Ünlü Devrimciler

Devrim denildiğinde aklımıza var olan toplum düzeninin değiştirilmesi ve yerine yeni bir sistem getirilmesi gelmektedir. Dünden bugüne tarihte çeşitli devrim hikayeleri vardır. Dünya değiştiricileri olarak kadın ve erkeklerin önderliğinde farklı dönemlerde devrimler yapılmıştır. Tabii olarak gerçekleştirilen bu devrimlerin sonuçları da farklılık göstermiştir. Bazıları iyi değişimlere önderlik ederken kimileri de daha kötü bir sonuç ortaya çıkarmıştır.Bu liste hazırlanırken devrimcileri bir sıraya koymak ya da iyi veya kötü sonuçlar doğurması göz önünde bulundurulmamıştır. Devrimcilerin hepsi bir kesim tarafından sevilirken bir kesim tarafından da eleştirilebilir. Bu listede yer alan insanların tek ortak özelliği sadece devrimci olmalarıdır. İşte, tarihteki en ünlü devrimciler:

Che Guevara

Arjantinli Marksist devrimci olan Ernesto Che Guevara, genellikle Che olarak bilinmektedir. Küba devriminde önemli bir rol oynamıştır. Bugün ise isyanı ve karşıt kültürü temsil etmektedir.

Josip Broz Tito

Avrupa’daki Nazi direniş hareketlerinin en etkilisi olan Partizanların lideri olan Yugoslav devrimci Josip’in cumhurbaşkanlığı bazıları tarafından çok eleştirilse de bazı kesimler tarafından diktatörlüğü iyilikçi, insaniyetli olarak değerlendirilmiştir

Vladimir Lenin

Leninizm olarak bilinen Marksist düşünceye yaptığı katkılarıyla ünlü olan Vladimir Lenin ölene kadar Sovyetler Birliği’nin başbakanı olarak görev yapmıştır.

Fidel Castro

Küba politikasında ki etkili ve devrimci bir lider olan Fidel Castro, hem sevilen hem de nefret edilen bir lider olmuştur. Fidel Castro’nun yönetimi altında Küba tek partili sosyalist devlet haline gelmiştir.

Gandhi

Tam ismi Mohandas Karamchand Gandhi’dir. Kötülüğe karşı aktif direnişte şiddet içermeyen hareketi savunan, Hindistan Bağımsızlık Hareketinin en önde gelen lideri olan Gandhi, Hindistan’a hükmetmiştir.

Ahmed Ben Bella

Cezayir’in cumhurbaşkanı olan Cezayirli sosyalist devrimci bir askerdir. Ölümünden sonra ise bazıları tafından Arap milliyetçisi olarak görülmüştür.

Kim II-Sung

1945 yılında Japon yönetiminin devrilmesi ile Kuzey Kore’de iktidara gelmiştir. İktidara geldikten sonra dünyada ki en baskıcı ve soyutlanmış yönetimi kurmuştur. Şuan ise Kuzey Kore’de adeta tapılan ulusun devrimci kurucusudur.

Aung San Suu Kyi

Birmanya’nın muhalefet lideri olan Suu Kyi, hayatının büyük bir bölümünü ev hapsi gözetiminde geçirmiştir. Dünyanın her tarafından çeşitli onursal ödüller almıştır. Kanada’nın 4. onursal vatandaşı olması da dahildir.

Mao Zedong

Marksizm, Leninizm ve Maoculuğa dayanan düşünceleri ile Çinli komünist devrimcidir. 20. yüzyıla damgasını vuran Mao Zedong’u kimileri için acımasız bir diktatörken kimileri içinde anti-emperyalist bir kahramandır.

Muammer Kaddafi

Gücünü hükümet darbesinden alan Muammer Kaddafi Libya devrimcisidir. Tartışmalı da olsa hem ekonomik hem de politik ülkede geniş değişiklikler yapmıştır.

Karl Marx

Birçok devrimci ve düşünürün ideolojileri Marksizm’e dayanmaktadır. Karl Marx dünyanın işleyişinde büyük rolü olduğu için iyi veya kötü olduğuna bakılmaksızın eğer o olmasaydı dünya çok daha farklı bir yer olurdu.

Francisco Madero

1910 yılında başkanlık için Meksika başkanı Porfirio Diaz’a meydan okumuş ve Meksika Devrimini ateşlemiştir.

Thomas Paine

İngiltere doğumlu Paine, Devrim sırasında kolonilere göç etmiştir. Ortak Duygular isimli broşürü kolonilerin bağımsızlık için savaşmanın önemini kavramalarına yardımcı olmuştur. John Adams’a göre Paine’in bu tutumu olmasa Washington’un kılıcı savaş için yeterli olmayacaktır.

Nelson Mandela

Güney Afrikalı anti-ırk ayrımcısı olan Nelson Mandela ülkenin cumhurbaşkanı olarak uzun süredir var olan kurumsallaşan ırkçılığı ortadan kaldırmak için çok çalışmıştır.

George Washington

Devrim savaşları boyunca Amerikan generalliği yapan Washington, savaş sonrası yeni ulusun ilk başkanı olmuştur. Savaşta ki önemi büyük olduğundan tarihte ki yeri de büyüktür.

Lord Byron

Bugün Yunanistan’ın ulusal kahramanı olarak anılan George Gordon Byron aslında İngiliz bir şairdir. Döviz kuru borçları ve skandal ilişkileri yüzünden ülkeden ayrılmaya zorlanmıştır. Bu dönemden sonra İngiltere’ye bir daha dönmemiş ve Osmanlı İmparatorluğu’na karşı Yunanistan Bağımsızlık Savaşı’na katılmıştır.

Pierre Beaumarchais

Fransız oyun yazarı ve devrimci olan Pierre, bağımsızlıkları için savaşan Amerikan kolonilerine yardımcı olmak adına Fransa ile kritik görüşmeler yapmıştır. Fransa Devriminin erken aşamalarında da önemli bir rol oynamıştır.

Chen Jiongming

Sun’dan daha az bilinen Çinli bir devrimci olan Chen, Sun ile benze hedefleri olsa da metodolojide farklılık göstermişlerdir. Sonuçta birbirlerine karşı savaşmayı durdurmuşlardır. Komünistlerin iktidara gelmesi ile de Chen unutulmuştur.

Sun yat-sen

Tartışmalı ve saygı gösterilen Sun, Çin Cumhuriyeti’nde ‘Ulusun Babası’ olarak düşünülmüştür.

Sandor Petofi

1948 yılında Macar Devriminde önemli bir rolü olan Macar şair Petofi, bugün ulusal bir kahraman olarak kabul edilmektedir.

Jose Maria Pino Suarez

1913 yılında suikaste uğrayan Meksikalı devlet adamı ve devrimcidir. Hayatını ülkesinde sosyal adaleti sağlamak ve demokrasi için savaşmaya adamıştır.

Emilio Aguinaldo

1964 yılında 95 yaşında hayatını kaybeden Emilio, Filipinlerin resmi kayıtta ilk başbakanıdır. Filipin Devrimi sırasında ordusunu İspanya’ya karşı kullanırken, Filipin-Amerikan Savaşı sırasında orduyu Amerika’ya karşı yönetmiştir.

Meena Keshwar Kamal

Devrimci Kadın Hakları Birliği’nin kurucusu olan Meena, Afgan kadın hakları aktivistidir. 1987 yılında suikaste uğramıştır.

Pancho Villa

Kötü şöhreti ile bilinen Meksikalı generalin asıl adı Jose Doroteo Arango Arambula’dır.

Leon Troçki

Troçki Kızıl Ordu’nun kurucusu ve ilk lideri olmakla tanınmaktadır. Rus Marksist devrimci ve kuramcıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir