Kapat

Spor Salonuna Gitmeden Nasıl Fit Olunur?

Anasayfa
Form Spor Salonuna Gitmeden Nasıl Fit Olunur?

Egzersiz yapmak zayıflamak ve vücut kilolarınızı kontrol altında tutmanın en iyi yoludur. Bunun yanı sıra birçok yararı olan egzersiz, endorfin sağlayarak daha mutlu ve sakin olmanıza yardım eder. Zihin açıklığını ve odaklanmayı artırır, stresi azaltır ve bireyin kendisine olan saygı ve güvenini kazanmasını sağlar. Egzersiz yapmak için spor salonu bir gereklilik değildir. Gerekli ekipmanlar olmadan da günlük hayatınız da egzersiz yapabilirsiniz.

Yürümek

Yürümek, düşük etkili bir kalp damar egzersizdir. Uzun yürüyüşler, 45 dakika ya da 1 saatte kadar veya bu sürelerden daha uzun, yağ yakmanızı sağlar. Genel sağlığınız için her gün 10,000 adım atmalısınız. Böylelikle, kan şekerinizi kontrol altına alabilir ve zayıflayabilirsiniz.

Doğa Yürüyüşü Yapmak (Hiking)

Doğanın güzelliği bir yana açık havada arkadaşlarınız veya ailenizle güzel bir vakit geçirirken aynı zamanda kalori de yakabilirsiniz. Yapılan bir saatlik doğa yürüyüşü 500 kalori ve daha fazlasını yakmanıza yardımcı olabilir. Uzun mesafeli doğa yürüyüşleri ile tansiyon ve kolesterolü düşürebilir, stres seviyesini azaltırsınız.

İp Atlamak

İp atlamak vücudunuzun üst ve alt kısımlarını aynı anda çalıştırırken, kalp atışını hızlandırır ve kalorileri hızlı bir şekilde yakmanızı sağlar. Bu eğlenceli egzersizi ahşam bir zeminde veya bir mat üzerinde yapmalısınız. En iyi sonucu almak için 3-5 set aralığında 50-200 aralığında tekrarlamalısınız.

Merdivenleri Kullanmak

Merdivenleri çıkmak kalorileri yakmak konusunda hafif bir koşudan daha etkilidir. Kilo vermeye yardımcıdır, kas elastikiyetini arttırır ve akciğer ve kalbi güçlendirir. Mümkünse asansör kullanmayı değil merdivenleri tercih etmelisiniz.

Yoga Yapmak

Yoga kasları güçlendirirken vücut dengesini ve esnekliğini de geliştirir. İnternette kolaylıkla bulabileceğiniz videolar ile egzersizinizi yapabilirsiniz.

Vücut Ağırlığı ile Çalışmak

Kendi vücut ağırlığınızı kullanarak evde kolaylıkla yapabileceğiniz egzersizler vardır. Mekik, squat, plank, şınav hareketlerini yapabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir