Kapat

Sinaps Nedir?

Anasayfa
Sağlık Sinaps Nedir?
Sinaps Nedir?

Sinaps, nöronların diğer hücrelere iletim göndermesini sağlayan noktadır. Nöronlar sinapslar sayesinde nöronlar ve diğer hücrelere de mesaj iletebilir. Sinaps iletim görevini tek başına sağlayan bir yapı değil bu yapının bir noktası durumundadır. Sinapslar’ın türleri ise kimyasal, elektriksel ve immunolojik. Genel olarak ise sinaps denildiğinde kimyasal sinapslar akla gelmektedir.

Büyük olarak düşünüldüğünde merkezi sinir sistemindeki nöronlar nöral devrelerinin de dahil olduğu bir sinir ağına sahiptir. Bu büyük ağda düşünme, algılama gibi zihinsel işlevlerde sinapsların büyük rolü bulunmaktadır. İletim görevini temele aldığımızda sinir sisteminin diğer hücrelerle etkileşime girmesi de sinapslara bağlıdır.

Beyinde sinaps sayısı ise çok fazladır. Küçüklerde 10.000 trilyon gibi bir sayıya ulaşırken giderek azalır ve yetişkinlikte sabitler. Sayısı 1.000 trilyona kadar düşebilmektedir. Sayının düşmesi ise negatif bir düşünce gibi gelse de aslında programlanması tamamlanan sinapsların miyadını doldurmasıdır. Yani korkulacak bir şey yok.

Sinaps kelime olarak nerden geldiğine bakacak olursak Sir Charles Scott Sherrington ve arkadaşlarının Yunanca’da “syn-” (beraber, birlikte) ve “haptein” (kucaklaşma) kelimelerini birleştirmesiyle ortaya çıkmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir