Kapat

Öz Güveni Geliştirmenin Yolları Nelerdir?

Anasayfa
Kişisel Gelişim Öz Güveni Geliştirmenin Yolları Nelerdir?

Öz güven kişinin kendisine olan güveni olarak tanımlanmaktadır. Ancak, burada bahsedilen sadece bireyin kendine güvenip güvenmemesi değil öz saygısıdır. Öz güven bireylerin kendi yetenekleri, başarıları ile güçlenir. Aslında, kişilerin kendi hayatlarına duydukları saygı ya da pozitif bakış açısı olarak düşünülebilir. Öz güven öz saygı ile doğrudan ilişkilidir. İnsanlarla olan iletişiminiz, kariyeriniz, gelir durumunuz ya da ilişkileriniz öz güveninizi de etkileyecektir.

Uzmanlara göre öz güven çocukluk yıllarından başlayan ve daha sonra ki yıllarda devam ede bir problem olabilir. Ancak, bu noktada bilinmesi gereken öz güven probleminin sabit bir sorun olmamasıdır. İnsanlar yaşantılarının seyrine göre kimi zaman öz saygı problemi yaşamazken kimi zaman bulundukları ortam ya da yaşanılan negatif durumların varlığı nedeniyle motivasyon düşüklüğü ya da öz güven sorunu ortaya çıkabilir. Peki, öz güveni geliştirmek için neler yapılabilir?

Yeteneğinizi Ortaya Çıkarmalısınız

Doğuştan ya da sonradan kazandığınız birtakım yetenekleri geliştirmelisiniz. Bu durum yalnızca sahip olduklarınız değil olmadıklarınız içinde geçerlidir. Spesifik bir konuda kendini geliştirmek (tarih, sanat, yazılım) veya enstrüman çalmak bunlardan bazılarıdır. Önemli olan istediğiniz alanlar için kendinize yatırım yapmaktan vazgeçmemeli ve uygulamaya geçmelisiniz. Bir alanda kendinizi geliştirmek, insanın kendisi için yaptığı en önemli gelişimdir.

Kendinizi Hazırlamalısınız

Bazı insanlar karşılaştıkları sorulara doğru cevaplar verdiklerinde kendilerini daha iyi hissederler. Bilgili olmak istediğiniz alanları yeterince incelemelisiniz. Üstelik, özel bir durum ile karşı karşıya kaldığınızda bu bir mülakat, sınav ya da bir toplantı olabilir, kendinizi bu duruma karşı önceden hazırlamak kendinize olan güveninizi arttıracaktır.

Vücut Pozisyonunuzu Düzeltmelisiniz

Öz güveni geliştirecek en hızlı vücut dilinize müdahale etmektir. Kambur bir duruş yerine dik bir duruş sergilemek kendinizi daha güçlü hissetmenize ve öz güveninizi arttırmanıza yardım edecektir.

Kendinizi Sevmelisiniz

Kendinizi gerçek anlamda sevmek, beğenmek ve kendi özelliklerinizi takdir etmek yüksek öz güvene sahip olmakla eşdeğerdir. Kendini sevmeyen, olduğu gibi kabul etmeyen insanlar bu problemle daha çok karşılaşmaktadır.

Zayıflıkları Görmezden Gelmelisiniz

Her insanın iyi ve kötü yanları vardır. İnsanı “o” insan yapan ise bu özelliklerdir. Zayıf yönlere odaklanarak kendinizi eleştirmektense, güçlü olduğunuz özelliklerinizi düşünmeli ve öz güveninizi arttırmalısınız. İnsani ilişkilerde, sıkı çalışmakta, enstrüman çalmakla, iyi bir okur olmakla, filmlere ilgili olma da güçlü olabilirsiniz. Sizin güçlü yönleriniz neler?

Öz Güveninizin Yüksek Olduğu bir Anı Hatırlamalısınız

Her insanın kendi ile gurur duyduğu bir an vardır. Bu anı hatırladığınız da vücudunuz ve beyniniz nasıl çalıştığı önemlidir. Kendinize özel ve önemli olduğunu hatırlatmalısınız.

Gülümsemelisiniz

Bilimsel olarak sağlıklı bir gülümsemenin öz güveni arttırdığı kanıtlanmıştır. Kendinize güveninizi arttırmak için ağız sağlığınıza önem vermeli, gülümsemekten çekinmemelisiniz.

Size Pozitif Şeyler Anımsatan Bir Koku Kullanmalısınız

Beyninize mutluluk dalgaları yayan bir koku-parfüm kullanmak bu kokunun beynin duygusal kontrol merkezine ulaşmasını sağlar. Pozitif duygular ise öz güven ile doğruda alakalıdır.

Makyaj Yapmalı/Bakımlı Olmalısınız

Yapılan araştırmalara göre bakımlı olan kadınlar kendilerini daha iyi hissettiklerini ve bu durumun stres hormonlarını azaltarak daha sağlıklı olduklarını göstermiştir. Kadınlar arasında makyaj yapmak öz güveni arttırabilir. Genel olarak, bakımlı olmak insanı daha iyi hissettirecektir.

Hayalinizde Başarmalısınız

Görselleştirme veya hayalde canlandırma teknikleri ile elde edilen öz güven bir şeyi başarmaya yardımcı olacaktır. İnsanlar çoğu zaman elde etmek istedikleri hedeflerini gözlerinde büyüttükleri ve ulaşılamaz gördükleri için kendilerine olan güveni azaltırlar. Ancak, istediğiniz şeyi elde ettiğinizi ve başarabileceğinizi düşünmek, hayal etmek başarıya yaklaşmanıza hatta elde etmenize yardımcı olacaktır.

Öz güven eksikliği insanın kendisini kötü hissetmesine neden olmaktadır. Ancak unutulmamalı ki, başarısızlıklar başarıları getirir. Kendinize güvenmeli ve vazgeçmemelisiniz. Her insan farklıdır. Bu nedenle, farklılıklara ve benliğinize sahip çıkmalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir