Kapat

Nöronlar Nedir?

Anasayfa
Sağlık Nöronlar Nedir?

Genel Bakış

Sinir hücreleri olarak bilinen nöronlar beyinde sinyal gönderme ve alma işlevini sağlıyor. Nöronlar diğer hücrelere nazaran benzerlik gösterse de hem yapısı hem de işlevi olarak benzersiz yapıya sahiptir.

Akson adlı özel projeksiyonları sayesinde elektriksel ve kimyasal sinyalleri iletme görevini tamamlar. Sinyal alma işlevini ise dendrit adı verilen kök uzantıları sayesinde tamamlamaktadır.

Bir insanın beynin tahminen 100 milyar nöron bulunur ve bu sayı doğumla başlar, ölümle sona erer. Yani nöronlar üretilmez ve üremez. Nörojenez adlı sinir hücresi oluşması doğumla görülebilir fakat hala nörojeneze bir anlam verilememiştir. Bilim adamları nörodejeneratif hastalıkları (Alzheimer, Parkinson gibi) araştırırken nöron ve nörojenez bağlantısına da önem verir.

Bir Nöronun Parçaları

Nöronların birbirinden ayrıldıkları noktalar ise boyut, şekil ve yapı. Rolleri ve durdukları noktalarda bu ayrılıklara öncül olmakta. Tüm nöronların ise üç ortak kısmı var: hücre gövdesi, akson ve dendritler.

Vücut Hücresi

Bilinen adı soma olan nöron hücresinin gövdesi çekirdek konumundadır. İşlevi genetik bilgiyi taşımak, yapıyı korumak ve nöron için enerji sağlamaktır. Gövde özel organellerle çevrili olduğundan yakındaki hücrelerle iletişime girmesini sağlayan bir yapıya sahiptir.

Akson

Akson hücre gövdesini akson tepesinde birleştiren kuyruk şeklindeki bir yapıdır. Yapısında miyolin adı verilen yağlı bir madde bulunan aksonlar bu madde sayesinde elektriksel sinyali iletebilir.

Dentritler

Hücre gövdesinde bulunan bu yapılar lifli birer kök durumda. Anten görevi gören dentritler diğer nöronların aksonundan gelen sinyalleri alır ve işler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir