Kapat

Nöronlar Ne İşe Yarar?

Anasayfa
Sağlık Nöronlar Ne İşe Yarar?

Nöronlar aksiyon potansiyelleri sayesinde sinyal gönderme işlevini görür. Aksiyon potansiyeli ise nöral zara giren ve çıkan iyonların akışıyla ortaya çıkan elektrik potansiyelindeki bir kaymak olarak adlandırılır. Aksiyon potansiyelleri elektriksel ve kimyasal sinapsları tetikleme işlevi de görür.

Nöron Tipleri

Nöronların değişik gösterdiği noktalar yapısı, fonksiyonu ve genetik yapısıdır. Çok sayıda nöron türü bulunmakla beraber geniş açıdan üçe ayrılır: duyusal, motor ve internöronlar.

Duyusal nöronlar

Duyusal nöronlar aşağıdaki yeteneklerde bizlere yardımcı olur:

  • Görme
  • Duyma
  • Koku
  • Damak tadı
  • Olan biteni hissetme

Fiziksel ve kimyasal girdiler duyusal nöronların tetikleyicisi konumundadır. Ses, dokunma, ısı ve ışık fiziksel girdi olarak tanımlanırken; koku ve tat ise kimyasal girdi olarak tanımlanmaktadır.

Motor Nöronları

Bu nöron türü hem gönüllü hem de istemsiz hareketlerde öncüldür. Temelde beyin ve omurilikle vücudun ilişkisini tamamlar.

Motor nöronlar, alt ve üst olarak ikiye ayrılır. Alttaki motor nöronlar omurikte çalışır, düz ve iskelet kaslarına sinyal gönderir. Üstteki motor nöronları ise beyin ve omurilik arası görevlerini tamamlar.

Örnek verecek olursak yemek yendiği taktirde alt motor nöronları harekete geçerek yemek borusu, mide ve bağırsaklara sinyal gönderir ve yenilen yemeğin sistemden geçme aşamasını sağlar.

İnternöron

Beyin ve omurilikte yer alan bu nöron türü gelen sinyalleri alıp tekrar iletmekle görevlidir. Vücutta en çok bu nöron türünden vardır. Örnek verecek olursak sıcak bir şeye dokunduğunuzda parmaktaki duyusal nöronlar harekete geçerek beyne sıcaklıktan haber veren ileti gönderir ve acı çekmenize neden olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir