Kapat

Minimalizm ve Minimalist Yaşam

Anasayfa
Kişisel Gelişim Minimalizm ve Minimalist Yaşam
Minimalizm ve Minimalist Yaşam
İnsanlar yaşadıkları süre boyunca her zaman daha fazlasını istemişlerdir. Daha fazla yemek, daha fazla uyumak, daha fazla alışveriş yapmak, daha fazla eşya satın almak bunlardan bir kaçıdır. Bu durum, toplumların zamanla daha tüketici bir yapıda olmasına neden olmuştur. Bireyler ihtiyaçları olarak adlandırdıkları isteklerini elde edebilmek için birbirleri ile adeta bir yarış haline girmişlerdir. Öyle ki, tüketimin reklamlar ile daha cazip kılındığı bir ortam oluşmuştur. Dünyada ki bu aç gözlülüğe son verebilmek ve geleceğe daha iyi bir dünya bırakabilmek minimalizm ile ilişkilidir. Minimalizm, bir çok alanda “sadelik” kavramına dayanan bir akımdır. Bu akım, bir yaşam şekli olarak düşünüldüğünde “az, öz ve sade” kavramları daha önemli hale gelecektir. Peki, minimalist bir yaşama sahip olmanın ne gibi faydaları vardır?

1. Sadece Önemli Eşyaları Bulundurmak

Minimalist bir yaşama sahip olmak istiyorsanız ilk yapmanız gereken evdeki fazlalıklardan kurtulmaktır. Yaşadığınız evde daha rahat nefes alabilmek için hiçbir işlevi bulunmayan eşyaları gözardı etmelisiniz. Kullanmadığınız kıyafetler, ev eşyaları ve hiç bir önemi olmayan şeylerden vazgeçerek kendinize daha çok yer açabilirsiniz.

2. Daha Özgür Hissetmek

Her insanın gerçekten istemediği ama yapması gerektiğine inandığı için kendine yük ettiği bazı durumlar vardır. Evinizde bulunan bir spor aleti, bir kitap, vazgeçemediğiniz bir kıyafet gibi. Ancak, okumadığınız bir kitabı ya da giymediğiniz bir kıyafeti bulundurarak kendinize yük etmiş olursunuz. Her ne kadar eşyalardan vazgeçmek sizi ürkütse bile bu tarz yüklerden kurtulmak sizi daha özgür hissettirecektir.

3. Kendinize ve Hobilerinize Zaman Ayırmak

Minimalist bir yaşam, hayatınızın her alanında sadeliği kapsar. Gününüzü bir alışveriş merkezinde öldürmek yerine kendinizi daha iyi hissedeceğiniz şeyler yapabilirsiniz. Evinizde ailenizle zaman geçirebilir, spor veya yoga yapabilir, kitap okuyabilir ya da sevdiğiniz herhangi bir şeyi yapabilirsiniz.

4. Maddesel Şeylere Daha Az Odaklanmak

İstekleri, ihtiyaç olarak adlandırarak daha çok tüketim yapılmaktadır. Ancak, ikinci kez düşünüldüğünde ihtiyaç olarak adlandırılan kimi zaman lüks, kimi zaman rahatlık veren şeylerin aslında çokta gerekli olmadığı anlaşılmaktadır. Akıllı telefonunuzun yeni bir modelini almak ya da sürekli dışarıdan yemek yemek bunlara örnek olabilir. Hayatınızda bunlar olmadığında da kaybettiğiniz bir şey olmayacaktır. Daha sade bir yaşam ile daha fazla tasarruf edebilirsiniz.

5. Daha Huzurlu Olmak

Hayatınızdaki şeylerin daha az olması, endişe edecek şeylerinde az olması anlamına gelir. Maddesel şeylere odaklanmak, elde edilemediğinde bir kayıp gibi görülebilir. Ancak, siz maddelere daha az anlam yüklerseniz, daha da huzurlu olursunuz.

6. Daha Mutlu Olmak

Hayatın getirdiklerine aşırı odaklanmak bazen kendinizi kaybetmenize neden olabilir. Gerçekte ulaşmak istenilen başarı hedefleri elde edildiğinde aynı etkiyi yaratmayacaktır. Çünkü insan mutluluğu herhangi bir nesneye, eşyaya ya da bir kavrama bağlayamaz. Mutlu olmak için ihtiyacınız olan, o iş, o araba ya da o ev değildir. Sevdikleriniz, aileniz, dostlarınızın ya da sizin için çabalayan insanların varlığı mutluluk nedeniniz olabilir. Minimalist bir yaşam ile sahip olduklarınızın değerini daha çok hissedebilirsiniz.

7. Başarısızlıktan Daha Az Korkmak

Kaybedecek bir şeyiniz olmadığında korkacak bir şeyinizde olmaz. Bu durum hayata bakış açınızla ilgilidir. Başarıya çok odaklanmak başarısızlığı birlikte getirebilir. 4. maddede bahsedildiği gibi maddesel şeylere daha az odaklanarak, hayatı daha minimal yaşamak başarısızlık korkusunu da azaltacaktır.

8. Kendine Güvenmek

Minimalist bir yaşama sahip olmak, yaşamdan zevk alan ve kendine güvenen biri olmanıza yardım edecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir