Kapat

Kariyerinize Katkı Sağlayacak Gönüllülükten Geçen 5 Yöntem

Anasayfa
Kariyer Kariyerinize Katkı Sağlayacak Gönüllülükten Geçen 5 Yöntem

En son ne zaman gönüllü oldunuz? Eğer hatırlamıyorsanız, muhtemelen çok uzun bir zaman önceydi. Hepimizin bildiği gibi gönüllülük insanların hayatında farklılıklar yaratır, tabi kendi hayatınızda dahil. Bir iş arıyor olmanız ya da iyi bir işte çalışıyor olmanız fark etmeksizin profesyonel hayatınızı ilerletecek 5 gönüllülük yönteminden bahsedeceğiz.

1. Yeni Beceriler Kazanmanıza Yardımcı Olur

Gönüllülük durumunun kazandırdığı en önemli özellik başkalarıyla birlikte çalışmak, iş birliği yapmaktır. Başka insanlarla çalışmak sosyal becerilerimizi geliştirmenize yardımcı olur. Etkili iletişim, takım çalışması ve empati kurabilme bu sosyal becerilerden bazılarıdır. Hayatınızın birçoğunu bilgisayarınızla yalnız başına çalışarak mı geçirdiniz? Başka insanlarla birlikte çalışmak için gönüllü olmalısınız. Bu durum istediğiniz kadar iyi olmasa bile, takım çalışmasını deneyimlemiş olur ve gelecekte başka şekilde değerlendirebilirsiniz.

2. Yeni Bağlantılar Kurmanızı, İlişkiler Edinmenizi Sağlar

İş arama sürecinde sahip olduğunuz bilgi kadar, çevrenizin de ne kadar önemli olduğunu fark etmişsinizdir. Bu sebeple çevrenizi genişletmeniz, tanıyabildiğiniz kadar insan tanımanız sizin artınıza olacaktır. Gönüllülükle üyesi olduğunuz topluluklar veya katıldığınız konferanslar etkili insanları tanımanıza yardımcı olabilir. Bu insanlar size kariyer fırsatları getirebilir. İletişim ağınızı geniş bir şekilde oluşturmaya çalışmalısınız.

3. Özgeçmişiniz De Ki Boşlukları Doldurmanızı Sağlar

İşverenler, zamanını boş geçiren adayları sevmezler. Özgeçmişin yeterince göz doldurucu olması gereklidir. Gönüllülük özgeçmişinizde ki boşlukları kapatmak için ideal bir yöntem olacaktır. Aslında, gönüllülük deneyimleri kazanan insanların diğerlerine göre işe girme oranları fazladır. Gönüllülük, iş değerlendirme sürecinde farklılık yaratmanızı sağlar.

4. Sosyal Medya Profillerinizi Güçlendirir

Birçok insan iş ararken profesyonel iletişim ağı olan LinkedIn’i kullanıyor. 530 milyon kullanıcı olan ve 200 ülkeden fazla yerde kullanılan dünya çapında ki LinkedIn işletmelerin istediği birçok veriye sahiptir. Buradaki yöneticiler genellikle adayların neler yaptığıyla ilgileniyor ve iş teklifleri yapılan iş oranıyla aynı yönde artış gösteriyor. Gönüllülük esasına dayalı yapılan işler profilinizi güçlendirmeyip, etkili bir izlenim oluşturmanıza yardımcı olacaktır.

5. Kendinize Olan Güveninizi Artırır

İnsanlara yardım etmek her zaman iyi hissettirecektir. Gönüllü olduğunuz zaman, kar amaca gütmeyen bağış toplamak ya da yeni bir sistem uygulamak gibi spesifik bir amaca odaklanırsınız. Böylelikle kendinize olan güveniniz artar ve insanların başarılarında bir aracı olduğunuz için profesyonel anlamda bir kimlik kazanırsınız. Bildiğiniz üzere kendine güven işverenlerin aradı en önemli özelliklerden biridir. Gönüllülük başlarının hayatında etkilediği ölçüde sizin hayatınızı da olumlu yönde etkileyecektir. Hayata daha pozitif bakarak kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir