Kapat

Kalıcı Bilgi Nasıl Öğrenilir?

Anasayfa
Kişisel Gelişim Kalıcı Bilgi Nasıl Öğrenilir?
Kalıcı Bilgi Nasıl Öğrenilir?

Bilgiyi kalıcı bir şekilde öğrenmek herkesin isteğidir. Ancak, çoğu kişi öğrendiklerini kısa bir süre sonra unutmaktan, hatırlayamamaktan şikayetçidir. Bir sınava çalıştıktan belli bir süre sonra tüm bilgilerin bir anda uçup gitmesi de bununla benzerlik gösterir. Bu durum tamamıyla öğrenme yönteminiz ile ilgilidir. Peki, kalıcı şekilde öğrenme yolları nelerdir?

Yüksek Sesle Okumak

Çoğu zaman okurken sessiz bir şekilde göz ile taramak tercih edilirken, yüksek sesle okumak yani okuduğunuz şeyi aynı zamanda duymak kalıcılığı arttıracaktır.

Yüksek Motivasyon ile Çalışmak

Özellikle ders ya da sınav amacı ile çalışıyorsanız, daha etkili öğrenmenizi sağlayacak size özel yöntemler bulmalısınız. Renkli kalemler veya çıkartmalar kullanabilirsiniz.

Öğrenilen Bilgiyi Başkalarına Aktarmak

Bu bir ders için ise arkadaşlarınıza öğretmeyi deneyebilirsiniz. Güncel bir bilgiyi ise bir sohbet içerisinde tartışarak pekiştirebilirsiniz.
paylaşılan bilgi

Çizmek, Görselleştirmek

Görsel hafıza daha kalıcı olabildiği için öğrenmeye çalıştığınız şeyi çizmeye çalışabilirsiniz. Böylece, unutmak dahada zor olacaktır.

Belgesel İzlemek

Özellikle tarihi olmakla birlikte yeni bir bilgiyi kalıcı hale getirmenin en önemli yollarından biride görsel olarak görmektir. Eğer varsa belgesel, video, film izlemeniz bu konuya bakış açınızı arttıracaktır.

Geniş Bir Araştırma Yapmak

Bilgiyi tek bir kaynaktan öğrenmeye çalışmayın. İnternet sayesinde bir çok kaynağa ulaşabilirken, bu durumu lehinize çevirerek daha çok bilgi edin. Ancak, bilginin güvenilirliği ve doğruluğuna dikkat etmelisiniz.

Bilgiyi Farklı Yollardan Öğrenmeye Çalışmak

Daha önce de bahsedildiği gibi yalnızca tek bir kaynak ya da tek tipte öğrenmek yerine farklı yöntemlerle öğrenmeyi denemelisiniz. İzleyerek, dinleyerek, konuşarak ya da yazarak.

Bu yöntemlerden de anlaşılacağı üzere bir bilgiyi kalıcı hale getirmek için vazgeçilmez olan tekrardır. Öğrendiğiniz şeyi ne kadar sık ve çok tekrarlarsanız, bir o kadar kalıcı olacaktır. Gerçekten öğrenmenin tek yolu istemek ve meraktır. Merak etmediğiniz veya istemediğiniz bir şeyi zorla öğrenemezsiniz. Aksi takdirde, bir ezberden ibaret olur ve zamanla kaybolur. Bu yüzden öğrenmeyi bir zorunluluk olarak değil de isteyerek gerçekleştirmelisiniz. Tekrarlarınız ise günlük hayattaki konuşmalarınız, izlediğiniz videolar veya filmler, okuduğunuz kitaplar olursa öğrenmek oldukça zevkli ve kalıcı hale gelecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir