Kapat

Kabak Çekirdeği Yağının Faydaları Nelerdir?

Anasayfa
Sağlık Kabak Çekirdeği Yağının Faydaları Nelerdir?

Kabak çekirdeğinden yağ elde edilirken soğuk sıkım yönteminin kullanılmış olması önemlidir. Böylelikle yağ içerisinde bulunan faydalı antioksidanların zarar görmesini ve yararlılığını kaybetmesini önlenecektir. Peki, kabak çekirdeği yağının ne gibi faydaları vardır?

Vücuttaki Enfeksiyonu Azaltır

Yiyeceklerinizde doymuş yağ yerine doymamış bir yağ kullanmayı tercih ederek vücudunuzdaki enfeksiyonu azaltabilirsiniz. Hastalıklardan korunmak veya etkilerini azaltmak için iltihabı azaltmayı sağlayan besinler tüketmek  ve bunları beslenme programınızın içine eklemek size yardımcı olacaktır. Kabak çekirdeği yağı da vücuttaki enfeksiyonu azaltmaya yardım eder.

Kanser Hastaları için Beslenme Ekidir

Kabak çekirdeği yağında bulunan antioksidanlar radyasyonu filtrelenerek insanları bazı kanser türlerinden, romatoid artrit olarak bilinen eklem iltihabından ve küçük bağırsak rahatsızlıklarından korurlar. Yapılan araştırmalara göre, menopoz sonrası dönemlerde meme kanseri riskini azalttığı ve prostat kanserine yakalanmayı önlediği bilinmektedir.

Prostat Sağlığı için Önemlidir

Prostat kanserini önlemesinin yanı sıra prostat sağlığı için de önemlidir.  Kabak çekirdeği yağı yaşa bağlı olarak büyüyen prostat boyutunun azaltmaya yardım eder. Üstelik, prostat hiperplazisi için alternatif bir tedavi olarak kullanılabilir.

Psikolojik Açıdan İyi Olmaya Yardım Eder

Anti-depresan kullanmak yerine kabak çekirdeği yağı kullanarak depresyon etkilerinden kurtulabilirsiniz. Hafızanızı geliştirirken, anksiyete problemine de yardımcı olabilirsiniz.

Kalp Sağlığına İyi Gelir

Kalbi koruyan ve kan basıncını düşüren etkileri sayesinde kabak çekirdeği yağı kalp rahatsızlıklarından ve kalp krizinden sizi koruyacaktır. Ayrıca iyi kolesterolün artmasını ve menopoz belirtilerinin gelişmesini sağlar.

Erkeklerde Saç Dökülmesini Önler

İçerdiği çinko sayesinde hormonları dengeleyerek saç kaybının tedavisinde kullanılarak saçların gelişimi için yararlıdır.

Diyabeti Kontrol Altına Alır

Diyabetin her iki tipi de iyi bir beslenme modeli ve takviyelerle kontrol atına alınabilir. Kan şekerini düşürücü nitelikte olduğundan diyabet beslenme planına eklenebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir