Kapat

İşinizi Nasıl Seversiniz?

Anasayfa
Kariyer İşinizi Nasıl Seversiniz?

İnsanlar hayatlarının büyük çoğunluğunu geçirdiği çalışma ortamlarında iyi vakit geçirebilmek, iş arkadaşları veya patronları ile sorunsuz ilişkiler yürütebilmek ve mümkünse işlerini problemsiz halledebilmek isterler. Ne yazık ki çalışma ortamları da her zaman istenilen koşulları sağlamamaktadır. Kimi zaman zor şartlarda çalışmak, agresif müdürlerin bitmeyen isteklerini yerine getirmek, ya da sevmediğiniz bir işi yapmak hayatınızı olumsuz etkileyebilmektedir. Peki, işinizi sevmek için ne yapmalısınız?

Fikir Ayrılıklarında Yapıcı Olun

Sizden daha yetkili kişiler, müdür, istekleri sizin bakış açınızla doğru olmasa bile ya da müdürünüzün size karşı sert bir mizacı varsa olumsuz konuşmak ve bunu hissettirmek yerine daha yapıcı olabilirsiniz. Yaklaşım şekliniz çok önemlidir çünkü doğru bir iletişim sayesinde karşınızdakini anlayabilir ve kendinizi düzgün ifade edebilirsiniz. Sert bir yaklaşım sizi işten uzaklaştırarak işinizi yapmanızı zorlaştırabilir.

Sorumluluk Alın

Gelişmenizi sağlayacak yeni bir çalışma fırsatı fark ettiğiniz de sorumluluğu almaktan kaçınmayın. Öncelikle, sorumluluk aldığınız noktanın ne olduğunu iyi bilmeli ve çözüm işin uygun bir fikir bulmalısınız. Daha sonra fikrinizi hayata geçirdikten sonra yaptığınız değişimle neleri kazandığınızın altını çizin. İş yerinde kendinizi geliştirmek, bunun için adımlar atmak sizin bu işe olan bağlılığınızı artıracak ve işinizi sevmenize yardım edecektir.

Sizden Ne istendiğini Bilin

İşinizde iyi olmanın ön koşulunu veya işinizin gerekliliklerini bilmeli ve ona uygun şekilde hareket etmelisiniz. Tecrübeleriniz, yetenekleriniz veya başarılarınız odağında ilerlemek işinizi daha çok sevmenize yardımcı olabilir.

İş ve Hayat Dengesini İyi Kurun

Stresli ve yoğun çalışma koşullarına sahip olduğunuz bir işte mutlu olamayabilirsiniz. Çalışma saatlerinin çok olmaması yani kendinize ayrılan sürenin fazla olması aileniz, sağlık koşullarınız ve sizin için iyi olmasının yanı sıra işte de daha etkili çalışmanızı sağlamaktadır. Çalışanların iyi bir şekilde dinlenmesi işlerini daha motive, odaklı ve üretken yapmalarını sağlamaktadır. İş ve hayat dengesini iyi kurmak önemlidir çünkü çalışma hayatınız ve kişisel hayatınız birbirinden bağımsızdır. Bu bağımsız hayatlarınızın her ikisine de ihtiyacınız vardır. Bu yüzden hayatınız da bir denge kurmayı öğrenmeli her ikisine de vakit ayırmalısınız.

İşinizi Değiştirebilirsiniz

Ne yaparsanız yapın yaptığınız iş size istediklerinizi veremeyebilir. Çalışma ortamınız çok stresli, çalışma saatleriniz yoğun, iş koşullarınız ağır olabilir. Sizin dışınız da ki etkenlerde çalışma koşullarınızı etkileyebilir. Bu gibi durumların sizi mutsuz etmesine izin vermelisiniz. İşinizi iyi yapıp sorunları görmezden gelmeyi deneyebilirsiniz. Ancak hayatınızı etkileyen bir haldeyse işinizi değiştirmekten korkmamalısınız. Şuan ki işiniz daha sonraki için bir basamak niteliğinde olabilir. Değişime ve gelişime açık olmalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir