Kapat

İşe Alım Sürecinde Mülakat Türleri

Anasayfa
Kariyer İşe Alım Sürecinde Mülakat Türleri

İş başvuruları süresince birçok görüşmeye gidilmektedir ancak aslında bu görüşmelerin ne olduğunu ve nasıl davranmamız gerektiğini pek çoğumuz bilmiyoruz. Bu yazımızda işe alım süresinde karşılaşabileceğimiz mülakat türlerinden bahsedeceğiz.

1. Eleme Mülakatı

Bir şirket ya da kuruluşla yapılan ilk görüşmedir. Eğer büyük bir şirketse muhtemelen insan kaynakları departmanının da çalışan biri telefon veya video ile sizinle görüşmek isteyecektir. Bu kısa görüşmede öz geçmişinizde yer alan tüm bilgilerin doğru olup olmadığından emin olmak isteyecektir. Bu mülakat işe uygun olmayan adayları kolay bir şekilde elemek amacıyla yapılır. Bu mülakatı geçerseniz, ikinci adıma geçmiş olacaksınız.

2. Seçme Mülakatı

Adayların genellikle gergin olduğu mülakattır. Bu mülakat işe alım müdürü tarafından düzenlenir. Bazen de kendi çalışanlarıyla birlikte adayın bu iş için uygunluğunu değerlendirmek ister. İşveren sizin gerekli özelliklere sahip olduğunuzu hazırladığınız öz geçmişten dolayı biliyordur ancak karakterinizin bu özellikleri tam anlamıyla sağlayıp sağlamadığını bilemez. Yönetimle ve iş arkadaşlarıyla iyi etkileşim kuramayanlar, şirketin çalışma tarzına uyum sağlayamayacağından olumsuz etki oluşturur. Son karar verilmeden önce birkaç tane daha görüşmeye çağrılabilirsiniz.

3. Grup Mülakatı

Grup mülakatında mülakatı yapan kişi adaylara sorular sorar. Adaylar cevaplarına göre gruplara ayrılırlar ve kendi içlerinde bir lider ile takipçilerinden oluşan bir grup gözlemlenir. Mülakatı gerçekleştiren kişi için lider mi yoksa takipçisi mi olduğunuz önemlidir. Lider olmak sizin diğer insanları kontrol edebilme veya bir sorunla karşı karşıya kaldığınızda müdahale edebilme gibi özellikleriniz olduğunu ortaya koyacaktır. Böylece bir işe tam uygun olmasanız bile lider özelliğiniz ile işi alabilirsiniz. Bunun yanı sıra takipçi pozisyonunda iseniz gerçekten takıma dahil olup olmadığınız, fikirlerinizi rahatlıkla söyleyebilmeniz önemlidir. Doğal davranışlar sergilemelisiniz.

4. Jüri Mülakatı

Bu mülakat türünde aday birden fazla kişiyle görüşme yapar. Bu durum oldukça göz korkutucu gibi görünse de sakin olunmalıdır. Jüride ki her üyeye uyum sağlamaya çalışmalı ve sorusunu cevapladığınız jüri ile göz kontağı kurmalısınız.

5. Stres Mülakatı

Bu görüşme işe alım sürecinde pekte sevilen bir yöntem olmasa da bazı kuruluşlar bu yöntemi tercih ederek zorluluklarla baş edemeyen adayları elemek için kullanıyorlar. Bu mülakatı yapan kişi, adayların cevaplayamayacağı kadar hızlı sorular sorarak bir stres ortamı oluşturur. Aynı şekilde cevabı bulunamayan ya da adayın cevaplayamayacağı tuhaf sorular da sorulabilir. Sakin kalmaya çalışmalı ve yapabildiğiniz kadar soruları cevaplamalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir