Kapat

İş Görüşmesine veya Mülakata Nasıl Hazırlanmalıyım?

Anasayfa
Kariyer İş Görüşmesine veya Mülakata Nasıl Hazırlanmalıyım?

Öncelikle iş görüşmene gitmeden işvereniniz hakkında araştırma yapmalı ve fikir edinmelisiniz. Edindiğiniz fikirlerle sorulan sorulara kolayca ve beklentiye uygun cevaplar verebilirsiniz. Yaptığınız bu araştırma sayesinde işe alınmanız da size yardımcı olacak tavsiyeler bulabilirsiniz. Ancak işveren hakkında bilgi toplamak düşünüldüğü kadar kolay değildir. İşvereninizin bir kişi değil bir kamu kuruluşu olması bu durumu iyice zorlaştıracaktır. Aynı şekilde eğer başvurduğunuz iş özel bir şirket bünyesinde ise size yardımcı olacak bilgilere ulaşamayabilirsiniz. Ancak pes etmemeli ve kuruluşların internet sitelerine ya da resmi sosyal medya sayfalarına bakmayı unutmamalısınız. Ayrıca gazetelerden veya dergilerden bu kurumlarla ilgili makalelere ulaşabilirsiniz. Kendi iletişim ağınızda unutmamalı bu iş için çalışan birilerini bulmalı ve bilgi almayı denemelisiniz.

İş görüşmelerinde sorulara etkili cevap verebilmenin bir diğer yolu da kendini iyi tanımaktır. Kendinizi her anlamda iyi tanıdığınızı düşünebilirsiniz ancak her insan kendi hakkında konuşmaya, kendini başkalarına tanıtmaya başladığında zorlanabilir. Karşınızda ki insana sizi neden işe alması gerektiğini sıradan cevaplarla anlatamazsınız. Bu nedenle belirleyici özelliklerinizi, niteliklerinizi liste yaparak başlayabilirsiniz. Hangi özelliklerinizin sizi tam anlamıyla bu işe uygun gösterebileceğini düşünün. Bununla ilgili sorun yaşıyorsanız, eski iş arkadaşlarına veya yakın çalıştığın diğer kişilere, en çok takdir ettikleri işle alakalı özelliklerin hangileri olduğunu listelemek için sormalısınız.

mulakat
 

Kendi özelliklerinizden oluşan bir liste hazırladıktan sonra yapılması gereken şey olumsuzlukları bulmaya çalışmaktır. Eğer gerçekten bu olumsuzlukları bulursanız ve gerekli cevapları düşünürseniz bu mülakat için hazırsınız demektir. Örnek olarak, mülakatı yapan kişi size ‘işinizde sizin için sorun olabilecek şey nedir?’ diye sorduğunda siz bu soruya karşı tarafı olumsuz hissettirecek bir cevaptan kaçınmalı aksine bu soruyu zararsız ve olumlu bir hale dönüştürmelisiniz.

İş görüşmelerine gitmeden önce gelebilecek sorulara karşı kendinizi hazırlamalı ve uygun cevaplar vermeye çalışmalısınız. Böylece ne söylemek istediğinize dair temel bir fikriniz olur ve çok uzun süreli duraklamadan cevap verebilirsiniz. Cevaplarınızı kendinizden emin olarak vermelisiniz ve tam olarak hangi noktaya değinmek istediğinize emin olmalısınız. Soruları yanıtlarken her seferinde farklı cevaplar vermeye çalışmalısınız. Aksi takdirde cevapları ezberlemiş olursunuz ve mülakat istediğiniz gibi gitmediğinde ya da çok ezber konuştuğunuzda hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz.

Mülakatlarda sorularını kendinize özgü cevaplarla değerlendirmelisiniz. Mülakatı gerçekleştirenler göz kontağı kurulmasına ve vücut diline dikkat ederler. Kendine güvenen bir izlenim bırakmak önemlidir ve bunu yapabilmek pratik yapmakla alakalıdır. Ne kadar hazırlıklı olursanız, iş görüşmeleri sırasında o kadar rahat hissedersiniz. Pratik uygulamaya çalışırken kendinizi kameraya çekebilir ya da aynada çalışabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir