Kapat

İş Görüşmelerinde İşveren Ne İster, Aday Ne Yapar?

Anasayfa
Kariyer İş Görüşmelerinde İşveren Ne İster, Aday Ne Yapar?

İş başvurusu yaptığınız pozisyonun mülakatına çağrıldığınız zaman telaşa kapılmamalısınız. Çünkü işveren sizin özgeçmişinizi değerlendirip, aranan işe uygun niteliklere sahip olduğunuzu düşündüğü için sizi bir aday olarak görür. Şunu düşünmelisiniz ‘İşveren sizin bu pozisyona uygun olduğunuzu düşünüyorsa ve siz bu özelliklere sahipseniz mülakatı düşünerek stres yapmaya gerek yoktur.

Mülakatı Yönetenler Sizin Hakkınızda Ne Bilmek İsterler?

İş görüşmesi esnasında işverenler öncelikle aranan işin tüm gerekliliklerini tam anlamıyla sağlayıp sağlamadığınızı doğrulamak isterler. Bazı insanlar özgeçmişlerini hazırlarken kendilerini daha nitelikli göstermek için sahip oldukları yetenekleri abartırlar ya da sanki gerçekten bu yeteneğe sahipmiş gibi davranırlar. Bu nedenle mülakat yapan kişi, adayın belirttiği tüm becerilere gerçek anlamda sahip olup olmadığını anlamak için sorurlar sorarlar. Yetenekleriniz test ettikten ve özgeçmişinizin doğruluğuna inandıktan sonra sizin ne tür bir çalışan olduğunuzu anlamak ister. Çok çalışkan mısınız? Cana yakın mısınız? Bu işe karşı ne kadar isteklisiniz? İşveren sizin bu işe uyumlu olup olmadığınızı belirlemeye çalışır. Hiç kimse çalışma ortamının düzenini bozacak bir çalışan istemez.

Mülakatta Ki Rolünüz Nedir?

İş görüşmesinde iki hedefiniz olmalıdır. İlk olarak işverenin sizi istemesini sağlamaktır. İşvereni sizin bu iş için en uygun ve en güçlü aday olduğuna ikna etmelisiniz. Aday olduğunuz bu işi sizin yaptığınızı hayal etmesini isteyebilirsiniz. Herkes böyle bir şey talep etmeyecektir. Böylece rekabet azalır. En önemlisi de sizin bu iş için en iyi aday olduğunuzu kanıtlamaktır.
İkinci olarak ise, işvereni bu işin tam size uygun olduğunu ve eğer bu işte çalışırsanız çok memnun ve başarılı bir çalışan olacağınıza inandırmalısınız. İşverenin ne tür beklentileri olduğunu öğrenmelisiniz. Çalışma arkadaşlarınıza kısaca göz atarak orada çalışmanın size nasıl hissettireceğini düşünebilirsiniz. Orada çalışmaktan mutlu görünüyorlar mı? İşin işleyişi hakkında sorular sorabilir ve bilgi almayı deneyebilirsiniz ancak maaş ve işin sağlayacağı faydalar hakkında görüşme esnasında konuşmaktan kaçının.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir