Kapat

Hayal Kırıklıklarından Kurtulma Önerileri

Anasayfa
Kişisel Gelişim Hayal Kırıklıklarından Kurtulma Önerileri

Hayatta deneyimlenen başarısızlık veya durumları değiştirememek sonucunda oluşan üzgünlük hayal kırıklığı olarak tanımlanmaktadır. Ancak hayal kırıklıklarının altında yatan asıl nedeni bulmak karmaşıktır. Her insanın hayal kırıklığının nedeni farklı olabilmektedir. Size bu durumu yaşatan asıl problemi bulduğunuz da hayatı yoluna koymak daha kolay olacaktır. Hayal kırıklığı yaşadıktan sonra hayat standartlarınıza çabuk dönmenize yardımcı olacak öneriler burada mevcuttur.

Başarısızlıklardan Ders Edinin

Başarısızlıkların ardından hayal kırıklığı yaşamak normaldir. Yaşadığınız başarısızlıkları olumsuzluk olarak algılamak yerine onlardan ders çıkarmalı, bakış açınızı değiştirerek yaptığınız işte başarılı olmanızı sağlayacak fırsatlara çevirmelisiniz. Başarısızlığı bir son olarak görmek yerine, yeni bir başlangıç olarak düşünmelisiniz.

Güne Odaklanın

Son günlerde özellik gençlerde iyi bir yaşama sahip olma ve gelecek kaygısı artmıştır. Geleceğe yönelik planların olması aslında önemli iken bu planlarda belirsizliklerin size hayal kırıklığı yaşatmasına izin vermemelisiniz. Unutmayın, değiştirebileceğiniz veya bir şeyler yapabileceğiniz tek gün bugündür. Geçmiş ve geleceğinize müdahale edemezsiniz. Bu nedenle odaklanmanız gereken yaşadığınız o andır. Yapmanız gerekenleri bugün yapmalısınız. Gelecek kaygısı ile kendinize pek vakit ayırmamış iseniz kendiniz içinde bir şeyler yapmalısınız. Nefes aldığınız gün bugündür.

Kendinizi Başkaları ile Kıyaslamayın

Günümüz rekabetçi dünyası ve sosyal medya artışının getirdiği bir olumsuzluk ise sadece daha iyiyi görmek ve kendini başkaları ile kıyaslamaktır. Başkalarının hayatlarına özenmek, kendi hayatında olmayanları istemek insanlarda hayal kırıklığına sebep olabilmektedir. Sosyal medyanın varlığı insanların başka hayatları daha çekici kılmasına neden olmaktadır. Daha büyük evler, daha pahalı arabalar, daha güzel kıyafetler her zaman vardır. Ancak sahip olduklarınızı odaklanmalı ve hayatı güzellikleri ile yaşamalısınız.

Rutin Yaşantıya Takılmayın

Ne tür bir hayat yaşadığı fark etmeksizin sürekli aynı şeyleri yapmak sıkıcı olacaktır. Güzel bir hayatınız olsa bile bu durum rutinleştiği zaman sıkışmış hissedebilirsiniz. Bu nedenle hayatınıza farklıklar eklemeli, yapamayacağınızı düşündüğünüz şeyleri denemeli veya yeni alışkanlıklar edinmelisiniz.

Olduğunuz Kişi ile Gurur Duymalısınız

Kendini her anlamda geliştirmeye çalışan insanlar, gelişime o kadar odaklanmışlardır ki kendilerinde var olan özellikleri görememektedirler. Bu nedenle kendilerini yeterli göremeyen bu insanlar hayal kırıklığı yaşamaktadır. Ancak kendinize ve sahip olduklarına bakmalısınız. Aile, arkadaşlar, başarılı bir iş, güzel bir yaşam gibi her insanın hayatta gurur duyacağı en az bir şey vardır. Kendini geliştirmek iyi bir şey olsa da kendinizi görmezden gelerek bunu başaramazsınız. Kendiniz ve yaptıklarınızla gurur duymalısınız.

Kendinizi Güçlendirin

İnsanlar kontrol edemediği bazı durumları güçsüzlük olarak algılayabilir ve bu durum hayal kırıklığına neden olabilir. Bir başkasının davranışları, günlük hayatta oluşan durumları kontrol edemezsiniz. Bazı alanlarda gücünüzü kullanamazsınız ancak kendinizi güçsüz hissetmek yerine bu durumu farklı alanlarla doldurmalısınız. Bu durumda yapabileceğiniz şey ise kendinizi kontrol etmenizdir. Diğer insanların düşüncelerini, hastalıkları, hayatta kendiliğinden gelişen şeyleri kontrol edemezken yeni bir dil öğrenme, vücut geliştirme, insanlarla iletişim kurma gibi alanlarda kendinizi güçlendirebilirsiniz.

Hayatınızda ki Olumsuzlukları Kabul Etmelisiniz

Her insanın hayatta yüzleştikleri olaylar farklıdır. Bazı insanların geçmişlerinde yaşadıkları tramvatik durumlar tüm hayatlarını etkileyebilmektedir. Ne kadar zor olsa da sorunu kabul etmek ve yüzleşmek üstesinden gelebilmenin en büyük adımıdır. Bu nedenle acılarınızı kabul etmelisiniz.

Korkunuzla Yüzleşin

Yaşadığınız hayal kırıklığı bir korkuya neden olabilmektedir. Bir işi başaramayacağınız veya üstesinden gelemeyeceğiniz korkusu sizi daha da derine çekebilir. Yapmanız gereken şey ise korkunuz ile savaşmak ve korkunuzun üstesinden gelmektedir. Korktuğunuz şeyi yapmak daha sonra hafiflemenize ve özgür hissetmenize yardımcı olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir