Kapat

Genç Girişimciler için Tavsiyeler

Anasayfa
Kariyer Genç Girişimciler için Tavsiyeler

Girişimcilik, son dönemlerde rağbet gören konulardan birisidir. Özellikle gençler olmak üzere insanlar başka insanlara bağlı çalışmaktansa kendi işlerini yaparak kazançlarını veya zararlarını kendileri yönetmek, özgür bir çalışma ortamına sahip olmak isterler. Girişimci, yeni ve kendine ait bir iş kurmak için tüm riskleri üstlenebilen kişidir. Girişimcilik, önemli derecede bir sorumluluk ölçütü gerektirir. Çünkü, girişimcisi olduğunuz iş maddi ve manevi olarak tamamen size bağlıdır. Sermaye, emek ve en önemlisi de zaman ayırmalısınız. Üstelik, riski ise başarısızlıktır. Bu nedenle her zaman işe başlamadan önce en kötü olasılığı düşünüp bu duruma hazırlıklı olmalısınız. Peki, genç bir girişimci olarak neler yapabilirsiniz?

1. Girişimcilik Fikri Bir Sorunun Çözümü Olmalı

Girişimcilikte en önemli olan nokta ortaya konulan fikirdir. Ürettiğiniz bu fikir zaten varsa ve insanlar tarafından kullanılıyorsa bu piyasada yer almanız zor olacaktır. Örnek vermek gerekirse, ulaşım ağı için bir mobil uygulama geliştirecek olursanız Uber’le yarışmayı göz önünde bulundurmalısınız. Bu durumda ikinci planda kalabilir ve istediğiniz girişimi elde edemeyebilirsiniz. Bu nedenle, girişimcilik fikrinizin halen bir çözümü bulunamayan alanlarda ve daha az kalabalık sektörlerde olduğundan emin olmalısınız.

2. Lider Olmalısınız

Alanınızda mevcut bulunan gelişmelerin takipçisi değil lideri olmalısınız. Sahip olduğunuz fikir ile sıradan bir duruma farklı bir bakış açısı kazandırmalısınız. Böylelikle öncü olarak, başkalarına da ilham verebilirsiniz.

3. Büyük Markalarla İş Birliği Yapmalısınız

Girişimcilik alanında ihtiyaç duyulan en büyük eksikliklerden biride markalaşmadır. Kendi fikrinizi insanlara duyurabilmek, tanınır ve güvenilir olabilmek için büyük
markalara başvurabilirsiniz. Doğru insanlara ulaşıldığında karlılıkta artacaktır.

4. İlk Müşteri Kitlesini Etkilemelisiniz

Girişimcilik fikriniz bir ürüne veya hizmete dönüştüğünde en önemli kısımlarından biri de tanıtımdır. Potansiyel müşterilerinize ulaştığınızda insanları şaşırtabilmeli, etkilemeli ve tanınırlığınızın artmasını sağlamalısınız. İlk müşterilerin memnuniyeti, insanların yorumları girişimcilik geleceğiniz için önemlidir. Ücretsiz tanıtım günleri oluşturmak ve sosyal medyayı kullanarak kitlelere ulaşmak bu durumda etkili olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir