Kapat

Gelecek Kaygısını Nasıl Durdurursunuz?

Anasayfa
Kişisel Gelişim Gelecek Kaygısını Nasıl Durdurursunuz?

Gelecek kaygısı, gelecek günlerin belirsizliğinden kaynaklanmakta ve insanların hayatlarını olumsuz etkilemektedir.  Hayatınızı negatif yönde etkileyen, belki de uykularınızı bölen gelecek kaygısından kurtarabilmek için yapmanız gerekenleri bu yazıda bulabilirsiniz.

Günü Yaşamak

Gelecek kaygısının varlığı yaşadığınız andan uzaklaşmanıza ve sürekli geleceğe yönelik planlar yapmanıza neden olmaktadır. Bu nedenle bu kaygı yaşadığınız anı iyi değerlendirilmemesine hatta boş geçirmenize bile neden olabilir. Bu noktada gelecekle ilgili düşüncelerinizden önce yaşadığınız ana odaklanmalı nerede yaşadığınız , ne yaptığınız, ne hissettiğinizi sorgulamalısınız. Çevrenizi, arkadaşlarınızı ve gün içinde yaşadıklarınızı not almak size yardımcı olabilir.

Derin Nefes Almak

Endişelendiğiniz zamanlarda nefesinizi kontrol ettiniz mi? Bu zamanlarda nefes alış verişiniz daha yüzeysel olmaktadır. Derin nefes almak kaygılarınızın azalmasına kendinizi o durumdan kurtarmaya yardımcı olabilir. Bunun için çeşitli nefes tekniklerini kullanabilirsiniz.

Hayatta ki Mutluluklarınızı Fark Etmek

Endişe duygusu beraberinde bir çok olumsuz düşünceleri getirdiği için size negatif bir ortam hazırlayacaktır. Ancak hayatta sahip olduklarınızla minnet duymanız bu negatiflikleri üzerinizden atmanıza yardımcı olacaktır. Bu nedenle sahip olduğunuz ve sizi utlu eden her şeyi bir liste yapabilir ve var olmayan geleceğiniz için endişe duymaktansa şu anda hayatınızda olan her şey için minnettar olabilirsiniz.

Endişelerden Kaçmamak

Bir işi tamamlamak zorunda olduğunuzda veya teslim tarihi olan görevlerinizde ya da endişe duymanıza neden olacak sorumluluklarınız için endişelerinizi görmezden gelmemelisiniz. Tam aksine, endişe duyduğunuz olayların sonucunda neler olacağını düşünmelisiniz. Sizin sorumluluğunuzda olan bir işi zamanında yetiştiremezseniz, ne olur? Bunun sonucu size ne getirir? Sorunun ne olduğunu ve nasıl çözeceğini, ne yapmanız gerektiği cevabına ulaşana kadar buna devam etmelisiniz. Böylelikle, zamanla Endişelerinizin azaldığının farkına varacaksınız.

Kontrol Etmekten Vazgeçmek

Hayattaki her şeyi kontrol altına alamazsınız. Düzeltilebilecek ya da engellenebilecek şeyler sınırlıdır. Sizin dışınızda gelişen şeyler için endişelenmekten vazgeçmelisiniz.

Endişelerden Bahsetmek

Endişelerinizi içinizde yaşamak durumu daha da kötüleştirebilir. Endişelerinizden kurtulmak için onlardan korkmamalı ve bahsetmelisiniz. Birilerine anlatabilir ya da bir kağıda yazabilirsiniz. Böylelikle üzerinizde ki yükü biraz olsun hafifletebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir