Kapat

Esneme Hareketleri Vücudunuzu Nasıl Etkiler?

Anasayfa
Form Esneme Hareketleri Vücudunuzu Nasıl Etkiler?

Esneme hareketlerinin dolaşımı güçlendirdiğini ve basit yaralanmaları önlediği bilinen bir gerçektir. Ancak, genellikle yeterli zaman olmadığı durumlarda spor veya koşu yapmadan önce ihmal edilebilir. Gün boyunca oturduğunuz zamanlarda bile esneme, gerinme hareketleri insan vücudu için oldukça sağlıklıdır. Peki, esneme hareketleri vücudunuzu nasıl etkiler?

  1. Neredeyse gün boyu bitkin olduğunuzu hissettiğiniz zamanlarda bile kısa bir süre esnemek, birkaç dakika içerisinde vücudunuz ve beyninizde ki kan akışını hızlandıracaktır.
  2. Yapılan araştırmalara göre ince kas koordinasyonunu geliştiren esneme hareketleri, daha fazla dengede kalabilmeye yardım eder ve düşmeleri azaltır.
  3. Düzenli yapılan esneme hareketleri ile günlük yaşantıda hareketleriniz daha kolaylaşır ve merdiven çıkmak, poşet taşımak gibi basit şeyleri daha rahat yaparsınız.
  4. Koşmak ya da ağırlık kaldırmak sizin sporunuz olabilir. Ancak bu sporlardan önce ve sonra esneme hareketleri gereklidir. Egzersiz öncesinde vücut ısısını arttıracak ve esneklik sağlayacak dinamik bir esneme hareketi önerilirken, egzersiz sonrasında soğumanıza yardım edecek durağan esnemek hareketleri önerilmektedir.
  5. Esneme hareketlerini günlük hayatınızın bir parçası haline getirerek basit sakatlanmaları önleyebilir ve vücut ağrılarınızın da azalmasına yardımcı olacaktır. Yoga yapmayı da tercih edebilirsiniz.
  6. Egzersizlerin şeker seviyelerini kontrol altında tuttukları bilinmektir. Buna ek olarak, yapılan bir araştırmaya göre Tip 2 diyabet hastası insanlar 40 dakikalık egzersiz sonrasında şekerli içecek içmeleri, egzersiz yapmayanlara oranla kan şekeri seviyeleri daha düşük çıkmıştır.
  7. Esneme hareketleri fiziksel ve zihinsel gerginliği azaltır, sıkı kaslarınızı hafifleterek daha rahat hissetmenizi sağlar. Burada bilmeniz gereken en önemli şey ise bir esneme hareketinin asla ağrı veya acıya neden olmamasıdır. Hareketi uygularken bir ağrı veya acı hissetmeniz bu hareketi yanlış yaptığınız anlamına gelmektedir. Esneme hareketleri sizi rahatlatırken stres seviyenizi de azaltacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir