Kapat

Dünyanın En Eski ve En Derin Gölü: Baykal

Anasayfa
Doğadan Dünyanın En Eski ve En Derin Gölü: Baykal

Sibirya’nın güneyinde yer alan Baykal Gölü, dünyanın en eski ve en derin gölüdür. Yaklaşık 25 milyon yıl öncesine ait Baykal Gölü, 1,642 metre derinliği olan bu göl 1,5- 2 metre kalınlığa kadar donabilir. Böylelikle kışın bile üzerinde rahatlıkla yürüyebileceğiniz bir göl olarak düşünebilirsiniz.

Dünyada ki tek gerçek tatlı su sızdırmazlığı ile bilinen bu büyük göl, aynı zamanda 700’den fazla endemik hayvan türü içeriğiyle son derece biyolojik bir yapıya sahiptir.
Yaşamın belirli bir yere zaman içinde nasıl uyum sağladığını incelemek isteyen evrim bilimci insanları, bu gölün flora ve faunasına, özel bir ilgi göstermektedir.

lakeb

Fotoğrafçı Kristina Makeeva, 2017’nin başında gölü ziyaret ederek bu nefes kesen fotoğrafları donmuş suyun tepesinden çekmiştir. Yazılan bazı ifadeler şöyledir: “Buzun her zaman çatlar ve don çok ağır olduğu zaman, çatlaklar farklı alanlarda buzları böler. Bu çatlakların uzunluğu 10-30 kilometre ve genişlik 2-3 metredir. Çatlaklar her yıl yaklaşık olarak gölün aynı bölgelerinde oluşmaktadır. Gök gürültüsünü ya da silah atışını anımsatan yüksek sesle oluşan bu çatlaklar sayesinde göldeki balıklar oksijen eksikliğinden ölmemektedir. Baykal’ın buzları çok sayıda gizem taşıyor, oluşumların çoğu bilim adamlarının ilgisini kışkırtıyor. ” Göldeki her şeyi en derine kadar görebiliyorsunuz: balıklar, yeşil taşlar, bitkiler ve mavimsi körfez”. “Göldeki su o kadar net ki, 40 metre derinlikte çeşitli objeleri görebilirsiniz.

Dünyanın dondurulmamış tatlı sularının yaklaşık %20’sine sahip olan Baykal Gölü, 23.013 km küp suya sahiptir. Bu yaklaşık olarak, Kuzey Amerika Büyük Göllerinin beşinin büyüklüğü ile eşdeğerdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir