Kapat

Dünyanın En Büyük Gıda Firmaları ve Ürünleri

Anasayfa
Ekonomi ve Finans Dünyanın En Büyük Gıda Firmaları ve Ürünleri

Her zaman düzenli olarak tükettiğimiz ve asla vazgeçemeyeceğimiz bir sürü gıda vardır. Marketlerde kolaylıkla erişebildiğimiz bu ürünlerin aslında satıcıları, ürün çokluğu ile orantılı değildir. Yediğiniz bunca ürünlerin arkasında sayılabilecek kadar az üretici şirketler vardır. Peki, dünyada ki en büyük gıda üreticileri kimdir?

Nestlé

nest
Nestleyi hemen herkes o lezzetli çikolataları ile tanımaktadır. Aslında, 19. yüzyılın sonlarına doğru kurulan bu şirketin asıl amacıda buydu. Şuan 447 fabrikası, 333.000 çalışanı ile dünya çapında 86 ülkede  yer alan küresel çapta bir gıda üreticisidir. Nestle çikolatalarının yanında Kit Kat, Nescafe, Süt tozu, Su, Purina kedi-köpek maması gibi ürünleri de üretmektedir. Dünya çapında yıllık 13.2 milyon Kit Kat tüketilmektedir.

Coca Cola

coc
1886 yılında John Stith Pemberton adındaki bir eczacı tarafından icat edilen kola çok kısa bir sürede yaygın bir içecek haline gelmiştir. Gün içerisin de tüketilen (su haricinde) toplam 55 milyar içeceğin 1.7 milyarı Coca Cola’dır.

Pepsi Co

pep
Bir diğer ünlü kola markası olan Pepsi Co ise 1893 yılında Coca Cola’ya rakip olarak bir eczacı tarafından üretildi. Orijinal ismi ‘Brad’s Drink’ yani Brad’in içeceği olsa da bu isimle pek tutulmamıştır. Coca cola içecek piyasasının egemeni olurken, Pepsi kendini çeşitlendirerek Doritos, Fritos cips, Lipton çay, Quaker yulaf gibi ürünlerde de piyasada aktiftir.

Unilever Grup

uni
1930 yılında “Margarine Unie” isminde bir margarin ve “Lever Brothers” adında bir sabun şirketinin birleştirilmesi ile oluşturulmuştur. Oldukça çok çeşitli ürünleri olan Unilever, kullandığınız çoğu ürünün sahibidir. Gıda, temizlik ve kişisel bakım gibi her alanda ürünü vardır. OMO, Rinso, Yumoş, Domestos, Cif, Sunlight, Elidor, Dove, Dove Men, Toni&Guy, Signal, Clear, Rexona, Lux, Axe, Lipton, Knorr, Calve, Algida, Carte d’Or, Cornetto, Nogger, Magnum, Max,  Vaseline ve Hellman’s mayonez gibi birçok marka ürünün sahibidir. Markalarının 14’ü yılda 1.3 milyardan fazla satmaktadır.

Mars Inc.

mars
Dünyadaki en büyük şirketlerden biri olan Mars,  M&M’s, Snickers, Twix, Mars ürünlerinin yanı sıra evcil hayvan maması, Dolmio makarna sosu, Wrigleys sakız, Combos kraker gibi ürünleri de pazarlamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir