Kapat

Dünya Üzerinde Medeniyetten Uzakta Yaşayan Son İnsanların Evi: Kuzey Sentinel Adası

Anasayfa
Doğadan Dünya Üzerinde Medeniyetten Uzakta Yaşayan Son İnsanların Evi: Kuzey Sentinel Adası

Gerçek şu ki Dünya üzerinde neredeyse keşfedilmemiş bir yer kalmamıştır. Bu nedenle günümüz dünyasına ulaşamamış veya keşfedilmemiş insanların kalmadığını düşünmekteyiz. Ancak, Bengal Körfezinde, medeniyetten uzakta yaşayan son insanlar bulunmaktadır.

Peki, 21. yüzyılda modern dünyayla etkileşime girmeden bir ada nasıl hayatta kalabilir?

Bunun nedeni ise Kuzey Sentinel Ada halkı yaşadıkları süre boyunca ki bu yaklaşık 60,000 yıl dışarıdan gelmeye çalışan davetsiz misafirleri Hint okyanusunun köşesini tutarak, yaylar, oklar ve mızraklarla adalarını korumuşlardır. Adalarını koruma istekleri keşfedilmediklerinden kaynaklanmamaktadır. Çünkü Kuzey Sentine Adası Marco Polo’nun yazılarında bulunmaktadır. Günümüzde Hindistan Hükümeti adayı egemen bir güç olarak kabul etmekte ve rahatsız edilmemesi için çabalamaktadır.

Neden bu kadar yabancı olduklarının bir sebebi olarak, 1880 yılında bir antropolog olan M. V. Portman tarafından ayarlanan ilk karşılaşmada Avrupalı araştırmacılar bir yaşlı çifti ve dört çocuğu inceleyebilmek için kaçırmışlardır. Daha sonra kaçırılan insanlarda hastalıktan ölmüştür.

Portman’ın adayı ziyaretinde önce de Sentinel halkı adaya gelen insanları hoş karşılamamaktaydı. 1880 de olan bu olaydan 13 yıl önce, Ninevah isimli Hintli ticaret gemisi kayalıklara saplanmış ve üç gün sonra da Sentinel yerlileri tarafından saldırıya uğramışlardır. Buna benzer bir olayda 1981 yılında Primrose isimli yük gemisinin ada kıyısındaki resiflerde çakılı kalmasıyla yaşanmıştır. Sentinel yerlileri, gemideki tehlike çağrısı gönderen mürettebatı kurtarmak yerine saldırmışladır.

Antropolog TN Pandit’in son yirmi yıllık gözlemden sonra ada halkıyla etkileşime girmesiyle tek başarılı temas 1991 yılında kurulmuştur. Ama Sentinel halkı halen insanları orada istememektedir. 2006 yılında, adanın karantinasını bozup, sakinleri ile ters düştüğünde iki kaçak avcı öldürülmüştür.

Adada Yaşam

Açıkçası, insanların Kuzey Sentinel Adası’nda tam olarak nasıl yaşadıklarını bilmemekler birlikte kesin olarak söylenebilecek birkaç şey vardır. İlk olarak, nüfus sayılarının 50 ile 400 arasında olduğu düşünülmektedir. Ayrıca, tarımın icadından beri adada yaşadıklarında avcı-toplayıcı yaşam tarzları olduğu bilinmektedir.

Kuzey Sentinel Adası’nda yaşam hakkında bilinmeyen birçok şey, çevredeki adaların halklarından anlaşılabilir. Sonuçta, Kuzey Sentinel Adası, kendi şehirleri ve yolları ile meşgul olan Andaman adalarından sadece 20 kilometrelik bir mil uzaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir