Kapat

Cinayet İşlenme Oranı En yüksek Olan 25 Ülke

Anasayfa
Tarih Cinayet İşlenme Oranı En yüksek Olan 25 Ülke
Cinayet İşlenme Oranı En yüksek Olan 25 Ülke

İçinde yaşadığımız modern dünyanın güvenilir bir yer olduğunu düşünmek güzeldir. Ancak yaşadığımız bu dünyanın o kadar da güvenli bir yer olmadığını cinayet oranlarına bakarak görmek şok edici olduğu kadar rahatsız edicidir. Bu liste hazırlanırken uluslar arası cinayet oranı istatistikleri kullanılmıştır. Bir yıl içerisinde o ülkede ikamet eden her 100,000 kişinin cinayet sayısına dayandırılarak bu istatistikler hazırlanmıştır. En yüksek cinayet oranına sahip ülkeleri merak ediyor musunuz? Gelin en düşük orana sahip olan ülkelerden başlayalım:

1. Panama , 17.2

Kuzey ve Güney Amerika’yı birleştiren bir kanal üzerinde konumlanmış Panama, Cinayet İlenme Oranı En Yüksek olan 25 Ülke yazımızda ki Orta Amerika ülkelerinden sadece bir tanesidir. Ülkedeki işlenen cinayet sayısı gittikçe azalmaktadır. Ancak, bu suçluluk oranı genellikle silahlı çatışmalara, şiddete dayanmaktadır.

2. Botsvana, 18.4

Afrika’nın güneyinde karayla çevrili bir ülke olan Botsvana, Panama’nın aksine bir eğilim içerisinde olarak, ülkede her yıl öldürülen insan sayısı daha da fazladır. 2009 yılında cinayet oranı yaklaşık %14 iken 2012 yılında 100,000 kişinin 18.4 kadarı öldürülmüştür. Sıkça işlenen cinayetlerden ayrı olarak yerel nüfusun azalmasında AIDS salgının da etkisi mevcuttur.

3. Ekvator Ginesi, 19.3

Bu üzücü istatistiği gösteren ülkeler içerisinde bir diğer Afrika Ülkesi, 600,000’den fazla nüfusuyla Ekvator Ginesi’dir. Silahlandırılmış uyuşturucu çetesi ve soyguncuların hızlı şekilde ortaya çıkması ve bu duruma polislerin zayıf kalan hareketleri ülkede ki cinayetlerin suç olarak yaygınlaşmasında ki ana nedenlerden biridir.

4. Nijerya, 20

Yaklaşık olarak 174 milyon nüfusu ile şiddet suçlarının en yüksek oranlarına sahip olmasıyla adı çıkan Nijerya Afrika’nın en kalabalık ülkesidir. Her yıl 100,000 Nijeryalının yaklaşık 20’si cinayet kurbanıdır. Dahası aile içi şiddet, tecavüz hatta kölelik bile bu ülkede yaygın olan çirkin olaylardandır.

5. Dominik, 21.1

Yaklaşık 70,000 kalıcı yerlisi ile dünyada ki en küçük ülkelerden biri olan Dominik, cinayet oranları bakımından Karayip tatil bölgesi daha geniş ülkelerle rekabet edebilir. Turistler bile soyulabilir ya da agresif davranışlarla karşılaşabilirler. Bölge halkı insanları öldürmek için değil mahsullerini kesebilmeleri için pala denilen büyük bıçaklarla donatılmıştır.

6. Meksika, 21.5

Bölgeler açısından Amerika’nın en büyük beşinci ülkesi olan Meksika yaklaşık 2 milyon metrekarelik bir alanı kaplamaktadır. Meksika’da uyuşturucu kaçakçılığı ve buna bağlı olarak gerçekleşen suç ve cinayetlerle sıkça karşılaşılmaktadır. İşlenen bu cinayetler ve suçlar rakip çetelerin gözünü korkutmak amacıyla yapılırdı.

7. Saint Lucia, 21.6

175,000 nüfusu ile başka bir Karayip ülkesi olan Saint Lucia sahip olduğu doğal güzellikler ve harika kumsallarından ayrı tutularak yüksek cinayet oranları ile bilinir. Daha da kötüsü bu oranların giderek artmasıdır. 2007’de sadece 27 cinayetten bahsedilirken 4 yıl sonra bu oran neredeyse ikiye katlanmıştır.

8. Dominik Cumhuriyeti, 22.1

İkinci en büyük Karayip ülkesi olan Dominik Cumhuriyeti yaklaşık 10 milyon insana ev sahipliği yapmaktadır. Dominik Cumhuriyeti Avrupa ve Amerika’ya sevk edilen Kolombiya ilaçları için geçiş hizmeti sağladığından ülkedeki cinayetler genellikle uyuşturucu ticareti ile alakalıdır. Ülke suçlulara yönelik ılımlı yaklaşımları ile eleştiri almaktadır.

9. Ruanda, 23.1

İnsanlık tarihinin en korkunç ve vahşi soykırımını deneyimleyen ve Afrika’nın orta ve doğusundan yer alan Ruanda’da ne yazık ki insanları öldürmek halen yaygındır. Üstelik sadece yüksek cinayet oranları ile değil tecavüz ve soygun gibi diğer şiddet suçları ile de mücadele etmektedir.

10. Brezilya, 25.2

200 milyonun üzerindeki popülasyon ile Brezilya bu listedeki en büyük ve en yoğun nüfusa sahip olan ülkedir. Sahip olunan bu kalabalık nüfus cinayet oranlarını da beraberinde getirmektedir. 2012’de 65,000 insan öldürülmüştür. Uyuşturucu ticareti ve alkolizmin yüksek cinayet oranlarının oluşmasının ana nedenleri olduğu düşünülmektedir.

11. Saint Vincent ve Grenadine Adaları, 25.6

Yaklaşık 390 kilometrekare toplam alandan oluşan ve küçük bir Karayip ülkesi olmasına rağmen cinayet oranları yüksektir. İnterpol verilerine göre, cinayetlerden ayrı olarak tecavüz, hırsızlık, ağırlaştırılmış saldırılar da bu ülkedeki suçlardandır.

12. Demokratik Kongo Cumhuriyeti, 28.3

Afrika’nın merkezinde yer alan Demokratik Kongo Cumhuriyeti çok fazla doğal kaynağa sahip olmasına rağmen siyasal istikrarsızlık, yıkıcı iç savaşlar, alt yapı yetersizliği ve yayılmış yolsuzluğu ile özellikle cinayetleri içeren bir suçluluk alanı oluşturmuşlardır.

13. Trinidad ve Tobago, 28.3

Amerika’da ki Kanada ve Amerika’dan sonraki kişi başına en zengin üçüncü ülke olması ve yüksek gelir ekonomisine sahip olmasına rağmen dünyadaki en yüksek cinayet oranına sahip Karayip ülkelerinden biri olarak listelenmiştir. Günümüzde, bir yıl içerisinde 100,000 insanın 28’inden fazlası cinayete kurban gitmiştir.

14. Bahama Adaları, 29.8

Atlantik Okyanusu’nda 700’den fazla adadan oluşan bir ada ülkesi olan Bahamalar eski bir İngiliz kraliyet sömürgesidir. Turizm ve finansa dayanan zengin ekonomisinden bağımsız olarak Karayip komşularının sahip olduğu problemlerin aynıları ile mücadele etmektedir. 2013 yılında ölen 120 insanın ortalama cinayet oranına etkisi 30 kişiliktir.

15. Kolombiya, 30.8

Uyuşturucu üretimi ve ticareti ile bilinen Kolombiya, Güney Amerika’nın kuzeybatısında yer almaktadır. Ayrışmış toplum içerisinde zengin soylu İspanyol aileleri ve çoğunluğu sağlayan fakir Kolombiyalıların bir araya gelmesi sadece cinayetlerin değil aynı zamanda kaçırılma, soygun, ağırlaştırılmış saldırılar ve diğer suçların da ortaya çıkmasına neden olmuştur.

16. Güney Afrika, 31

54 milyon insana ev sahipliği yapan ve ‘Gökkuşağı Ülkesi’ olarak bilinen Güney Afrika, yüksek cinayet oranları, saldırılar, tecavüzler ve diğer şiddet suçlarına da sahiptir. Güney Afrika’da yerel polisin yayımladığı istatistiklere göre her gün yaklaşık 50 insan öldürülmektedir. Neyse ki cinayet oranları gittikçe azalmaktadır.

17. Saint Kitts ve Nevis, 33.6

Batı Hint adalarında yer alan bu ülke , bölge ve popülasyon açısından Amerika’da ki en küçük egemenlik devletidir. Neredeyse 50,000 kişinin yaşadığı bu küçük ülke önemli derece de cinayet oranına sahiptir. Bu listede 9.sırada yer alan bu ülke, yılda 100,000 insan içerisinde ortalama 33.6’sının öldüğünü göstermektedir.

18. Svaziland, 33.8

Güney Afrika’nın çevrelediği ve Afrika’nın en küçük ülkesi olan Svaziland’ın nüfusu sadece 1 milyonun üzerindedir. Ancak işlenen cinayet oranlarının bu ülkenin küçüklüğü ile hiçbir alakası yoktur. Sadece yüksek cinayet oranları değil, aşırı yoksulluk ve AIDS veya tüberküloz gibi hastalıklarda insanların büyük bir kısmının ölümüne neden olmuştur. Bir insan için ortalama yaşam süresi 50 yıldır.

19. Lesoto, 38

Güney Afrika’da yer alan bir diğer Afrika ülkesidir. Kontrol edilemeyen ve yüksek cinayet oranlarına sahiptir. Cinayet ve suçluluk oranlarının asıl nedeni ülke nüfusunun yarsından fazlasının yoksulluk sınırının altında yaşamasıdır.

20. Jamaika, 39.3

Karayip ülkelerini temsil eden bir başka ülke olarak Jamaika 11,000 kilometrekarelik bir alandan oluşmaktadır. Jamaika, sahip olduğu yüksek cinayet oranları nedeniyle kötü bir üne sahiptir. Cinayet ve suç oranları özellikle başkent Kingston gibi büyük şehirlerde görülmektedir.

21. Guatemala, 39.9

Orta Amerika’da ki en kalabalık nüfusa sahip olan Guatemala’nın 16 milyon nüfusu vardır. Dünyada yüksek cinayet oranlarına sahip olan ülkeler arasında 5. sırada olan Guatemala’da her ay ortalama 100 cinayet işlenmiştir. Örnek olarak, 1990’lı yıllarda Escuintla şehri, 100.000 kişi başına yıllık 165 cinayet işlenme oranına sahipti.

22. El Salvador, 41.2

Orta Amerika ülkesi olan El Salvador, 6.3 milyon insana ev sahipliği yapmaktadır. 1979 ve 1992 yılları arasındaki uzun süreli ve yıkıcı iç savaştan derinden etkilenmiştir. Çete bağlantılı suçlar ve çocuk suçluluğu yüksek cinayet oranlarına sahip olmasının nedenlerindendir. 2004 yılında işlenen suçların %60’ı güç ve bölge elde edebilmek için yerel çeteler tarafından gerçekleştirilmiştir.

23. Belize, 44.7

Yaklaşık 340,000 nüfusu ile Orta Amerika’daki en kalabalık ülke olan Belize’nin 22.800 kilometrekarelik bir alanı vardır. Ülke şaşırtıcı güzellikleri olmasına rağmen yaşamak için iyi bir yer olmayacaktır. Her 100,000 insanın yaklaşık olarak 50 tanesi bir yıl içerisinde öldürülmektedir.

24. Venezuela, 53.7

Güney Amerika’nın kuzeyinde yer alan Venezuela, dünya da petrol ihracatı karşılayan ana ülkelerden biridir. Aynı zamandan yüksek cinayet oranlarına da sahiptir. Her yıl 100.000 üzerinden 50 kişi öldürülmektedir ve bu sayı son on yılda bir sürekli artış göstermektedir.

25. Honduras, 90.4

Orta Amerika’da bulunan ve 8.25 milyon insana ev sahipliği yapan Honduras, dünyada ki tüm ülkeler içerisinde en yüksek cinayet oranına sahip ülkedir. Ülkede ki her 100,000 insanın ortalama 90.4’ü ölmektedir yani yaklaşık olarak her 1000 insan öldürülmektedir. İnsanların uğrak tatil yerlerinden biri olduğu için turistlerde çeşitli şiddet suçlarının kurbanı olmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir