Kapat

Cilt Kuruluğunun Nedenleri ve Çözüm Önerileri

Anasayfa
Kadın Cilt Kuruluğunun Nedenleri ve Çözüm Önerileri
Cilt Kuruluğunun Nedenleri ve Çözüm Önerileri

Cilt kuruluğu doğrudan cilt tipiniz ile alakalı olduğu gibi günlük yaşantıdaki bazı durumlarda cilt kuruluğuna neden olabilmektedir. Kuru bir cilt kaşıntı ya da tahriş oluşumuna neden olabilir. Cilt kuruluğu için kremler önerilse de bu kalıcı bir çözüm olmayabilir. Peki, cilt kuruluğunun nedenleri nelerdir?

Kuru Hava

Ev içerisinde aşırı klima kullanıldığında ortamdaki düşük nem cilt kuruluğuna neden olabilmektedir. Böyle bir durumda çözüm, vücudunuzun açıkta kalan bölgelerini nemlendirmek olacaktır.

Kireçli Su

Sert su olarak da bilinen kireçli su, kalsiyum ve magnezyum oranınca yüksektir. Kireçli su ile duş almak, el yüz yıkamak cildinizde dışarıdan gelen nemin ulaşmasını engelleyecek bir katman oluşturarak kuruluğa neden olur. Böyle bir durumda çözüm, duş başlığı filtrelenerek suyu kireçten arındırmak olacaktır.

Sıcak Duş

Bazı insanlar sıcak duş almanın son derece rahatlatıcı olduğunu düşünürler. Ancak sıcak su ile uzun süren duşlar almak cilt kuruluğunun nedenlerinden biridir. Böyle bir durumda çözüm, kısa süreli duşlar almak ve su sıcaklığını ılık bir dereceye ayarlamak olacaktır.

Sabun Kullanımı

Sabun ile yıkanmak kimileri için bir alışkanlık olsa da, sabun kullanımı cildin ihtiyacı olan nemin cilde ulaşmasına engelleyecektir. Böyle bir durumda çözüm, uzun süre cildinizi sabun ile yıkamamalı, nemlendirici özellikteki ürünleri de tercih etmelisiniz.

Yaşlanmak

Yaşlılık ile cilt su tutma özelliği kaybederek daha kuru hale gelecektir. Böylece cilt esnekliği kaybedecek kırışıklıklar daha belirgin hale gelecektir. Böyle bir durumda çözüm, cildinizin uzun süreli nemli kalmasını sağlayacak kremler kullanmak olacaktır.

Cilt Sağlığı

Cildiniz sedef veya egzama gibi cilt sağlığı problemleri ile karşı karşıya kaldığında da kuruluk veya tahriş problemleri oluşabilir. Üstelik, diyabette cilt kuruluğuna neden olmaktadır. Böyle bir durumda çözüm, sıradan nemlendiriciler yeterli olmayacağından uzman tavsiyesi ürünleri kullanmalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir