Kapat

Bitmek Bilmeyen Düşüncelerinizi Nasıl Durdurursunuz?

Anasayfa
Kişisel Gelişim Bitmek Bilmeyen Düşüncelerinizi Nasıl Durdurursunuz?

Zihninizde oluşan düşünceler o kadar fazla ki bir noktadan sonra durdurmak isteyebilirsiniz. Günlük hayatın sorunları, iletişim problemleri, stresli çalışma ortamı gibi insan yaşantısını etkileyen durumlar yalnızca o an için değil hayatınızın bir bölümünü etkileyebilmektedir. Gittikçe can sıkıcı bir hale bürünen bu düşüncelerden nasıl kurtulursunuz?

Aklınızı Dinlemelisiniz

Yapmanız ya da yapmamanız gerekenler, ihtiyacınız olan şeyler, sizi üzen durumlar veya odaklanmanız gereken şeyleri tam olarak belirleyerek bunları bir sürece alıp uygulamaya başlamalısınız. Eğer bu görevleri ya da gereklileri yerine getirmezseniz bunun nasıl bir sonucu olacağını değerlendirmelisiniz?

Zihninizi Dinlendirmelisiniz

Zihninizden geçenleri tam olarak öğrendikten sonra yapmanız gereken şey dinlendirmektir. Sizi strese sokan birtakım sorunların varlığını kabul ettikten sonra sakinleşmeniz için ihtiyacınız olan şeyi bulmalısınız. Müzik dinlemek, doğayla iç içe olmak, yürüyüş yapmak gibi ya da sizin tercihiniz olan bir eylemle sakinleşmenin yolunu bulmalısınız.

Plan Oluşturmalısınız

Sizin rahatsız eden düşünceler, yapılması gerekenler veya yıpranmışlık hissinden kurtulmanız için yapmanız gereken diğer bir adımda odaklanmanızı sağlayacak plan oluşturmaktır.

İhtiyacınız olan şeyler ise sizi yargılamadan dinleyebilecek ve konuşabileceğiniz arkadaşlar edinmek, gün içerisinde yaşadıklarınızı tutabileceğiniz bir günlük, odaklanmanız için gerekli bir zaman, zihninizde sizi rahatsız eden şeylerin bir listesidir. Listenizi sıklıkla gözden geçirerek hangilerinin gerçekten önemli olduğunu ve öncelik arz ettiğini sorgulayabilirsiniz.

Kendinize Yardımcı Olmalısınız

Zihninizin bu kadar kalabalık olmasının altında yatan en büyük problem gün içerisin de meşgul olmanızdır. Zihninizde ki düşünce kalabalığını azaltmak için yapmanız gerekenler:

  • Yapacağınız işi veya bir görevi aşırı düşünmemelisiniz.
  • Bir işi yaparken kendinize olması gerekenden biraz daha fazla zaman tanımalı kendinizi rahatlatmalısınız.
  • Zihninizi rahatlatacak yöntemler bulmalısınız. İşinize veya yaptıklarınıza gereğinden fazla odaklanmak sizi olumsuz etkileyebilir.

Zihninizde gezen birçok düşüncenin olması normaldir. Yapmanız gereken şey düşüncelerinizi dinlemek, sorunları belirlemek ve sizi rahatsız eden şeylerden kurtulmak için harekete geçmektir. Düşünmemeye çalışmak yanlış bir yoldur. Aksine düşüncelerinizle yüzleşmeli sizi rahatlatacak en iyi çözümü bulmalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir