Kapat

Baş Ağrısını Tedavi Etmek için Kullanılabilecek Doğal Bitkiler/Otlar

Anasayfa
Sağlık Baş Ağrısını Tedavi Etmek için Kullanılabilecek Doğal Bitkiler/Otlar

Baş ağrısı, çoğu insan için tahammül edilemeyen bir rahatsızlık haline gelmiştir. Uykunuzu iyi alamadığınız ya da hasta olduğunuz zamanlarda bu ağrıyı çabuk geçirebilmenin yollarını aranmıştır. Sağlığınıza önem veriyorsanız, kronikleşen baş ağrısından kurtulmanın çözümünü kimyasal ilaçlarla değil doğal tedavi yöntemlerin de aramalısınız. Baş ağrısı ve migren probleminden kurtulabilmeniz için size yardımcı olacak doğal bitkilerden bahsedeceğiz. Her zaman evinizde bulundurabileceğiniz bu bitkiler, umarız baş ağrılarınıza iyi gelir.

Çarkıfelek Çiçeği

Doğal baş ağrısı tedavi yöntemlerinde kullanılan güçlü bir yöntemdir. Genellikle uykusuzluk probleminde ve kaygı gidermeye yardımcı olarak kullanılır. Ayrıca, stres ve gerginliğin neden olduğu migrenin tedavisi içinde kullanılır. Stresli bir yaşantınız varsa, çarkıfelek çiçeğinin bitki çayını içmelisiniz. Hızlı bir şekilde iyileşme hissettirecektir.

Zencefil

Genelde yemek yapımında kullanılsa da baş ağrısı ile mücadele de iyi etkili bir bitkidir. Alnınızda hissettiğiniz şiddetli baş ağrılarını azaltmada önemli bir yere sahiptir. Toz halinde de bulunabilen zencefili, çiğ olarak çayınıza ekleyebilir ya da yemeğinizde tüketebilirsiniz.

Lavanta

Lavanta kokusunun rahatlatıcı pozitif bir etkisinin olmasının yanında insanlara dinginlik verdiği, sakinleştirdiği de bir gerçektir. Baş ağrılarınızın sebebi stres ve endişeleriniz ise lavanta yağını direkt olarak alnınıza ve vücudunuza masaj yaparak uygulayabilirsiniz. Ayrıca, lavanta yağını oda parfüm içerisine de ekleyebilirsiniz. Lavanta kokusu, diğer bitkiler kadar etkili olmasa da baş ağrısı semptomlarını azaltacaktır.

Karayılan Otu

Karayılan otu, Amerika yerlileri tarafından yüzyıllardır baş ağrısını geçirmek için kullanılır. Son zamanlarda bu otun iyileştirici özelliği batı dünyası tarafından tanınmıştır. Östrojene olan etkilerinden dolayı özellikle kadınlarda etkilidir. Depresyonu önlemek için kullanılan bu otu, diğer bütün bitkiler gibi çayınıza ekleyebilir ya da hap olarak içebilirsiniz.

Nane

Nane, doğal bitkilerin en bilinenlerindendir. Geleneksel olarak güzellik ürünlerinin kullanımında tercih edilse de baş ağrısının tedavi edilmesinde çok etkilidir. Çayınıza ekleyebilir ya da olduğu gibi tüketebilirsiniz. Buna ek olarak, sıcak suya birkaç damla nane yağı ekleyerek buharını soluyabilirsiniz.

Krizantem

Baş ağrısı ve migreni geçirmek için kullanılan doğal yöntemlerden en çok bilinenidir. Vücudunuza sakinlik veren bu bitki stres seviyenizi azaltmaya yardımcıdır. Eğer severseniz çiğ olarak tüketebilir veya çayınıza da ekleyebilirsiniz. Bu bitki, baş ağrısını geçirmekle kalmaz aynı zamanda başınızın ağrımasını da engeller. Baş ağrısı her gün yaşadığınız bir problemse, bu bitkiyi her gün tüketebilirsiniz. Bir ay düzenli kullanımda yarattığı önemli etkileri görebilirsiniz.

Ginkgo Biloba

Yeşil çay aksine, Ginkgo Biloba yetişkin insanlar için önerilmektedir. Baş ağrısını geçirmek için kullanılan bu bitki genç bireylerin kullanması sonucunda durumlarının daha da kötüye gittiği gözlemlenmiştir. Çayınıza ekleyebileceğiniz ya da hap olarak kullanabileceğiniz bir bitkidir. Son derece harika bir ağrı kesici özelliği olan bu bitkiyi, hangi yaşta kullanmanız gerektiğini iyi bilmelisiniz aksi takdirde zararlı olabilir.

Papatya

Bitki çayları içmekten hoşlanan biriyseniz, papatyanın rahatlatıcı etkisini duymamış olamazsınız. Stresli hissettiğiniz anlarda papatya stresinizi ve kaygılarınızı azaltırken aynı zamanda sinirlerinizi de yatıştıracaktır. Üstelik, papatya vücudunuzun iltihaplanmasını önler. Baş ağrılarınızı oluşmasını kökten durdurabilir. Hiçbir yaş sınırlaması olmadığından dolayı çocuklarınıza da içirebilirsiniz.

Aksöğüt kabuğu

Migren rahatsızlığınızdan hızlı bir şekilde kurtulmanın en iyi yolu olan Aksöğüt kabuğunu yüksek dozlarda tükettiğinizde ağrıyı hızlı bir şekilde azaltma özelliği vardır. Hap veya çay olarak tüketebileceğiniz bu bitkiyi, vücut proporsiyonuna uygun bir şekilde kullanmalısınız. Bu bitki, ağrıyı tamamen geçirmek yerine, kamufle etmektedir. Geçici bir çözümdür diyebiliriz. Bu nedenle, baş ağrınızı tamamen yok edecek başka bir bitkiyle birlikte kullanılabilir. Her durumda, ağrınızı azaltacağı da bir gerçektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir