Kapat

Aşırı Stresli Hissediyor Musunuz? İşte, Sizi Kendinize Getirecek 6 Bitki

Anasayfa
Form Aşırı Stresli Hissediyor Musunuz? İşte, Sizi Kendinize Getirecek 6 Bitki

Çok stresli bir yapıdasınız ve buna neden olan birçok durum var: Son teslim tarihi, trafik sıkışıklığı, bitkinlik ve bunun gibi daha çok şey. Aslında stres, insanların olaylara kaşı doğal bir cevabıdır. Maalesef ki, modern şehir yaşantısında bu durumlar kaçınılmaz olacaktır. Stres iyileştirilemez ama bu noktada yapılması gereken şey strese kaşı vücudu daha dirençli hale getirmek olacaktır. Kronik stresin vücut sistemimize karşı hipertansiyon, astım, alerji, egzama gibi ve daha birçok zararlı etkileri vardır.

Aşırı stresten kaçınmanın yollarını antidepresanlar da aramadan önce bu bitkileri denemelisiniz. Burada anlatılan bitkilerin çoğu vücudunuzun uyum sağlamasına ve stresle başa çıkmanıza yardım edecektir. Üstelik, fiziksel, kimyasal ya da biyolojik olan birtakım tersliklere karşı vücut direncinizi yükseltecektir. Bu bitkiler sayesinde sakinleşecek ve yaptığınız işte daha etkili olacaksınız.
papat

1. Papatya

Harika yatıştırıcı bir özelliğe sahip olan papatya stresli zamanlardan sonra rahatlamaya yardımcı olur hatta rahatlıkla uyumanızı yardımcı edecek kadar sakinlik verir. Sinirlerinizi yumuşatır, bebekler için bile tehlikesizdir. Çok şikayetçi yapıda olan insanlar içinde tercih edilebilirdir. Papatyanın iltihap önleyici olması sayesinde sadece endişe ve uyku problemlerinin yanı sıra iltihap tedavisinde de kullanılır. Diş eti iltihaplarında ağız gargarası olarak kullanılabilir. Dahası, yara iyileşme sürecini hızlandırırken, iltihaba bağlı oluşan şişkinlikleri de azaltacaktır.

2. Sibirya Ginseng

Stresli dönemlerde insanların bununla başa çıkmasına yardım edecek en harika bitkidir. Strese maruz kaldığınız anlarda dayanıklılığınızı ve vücut direncinizi artırır. Fiziksel ya da zihinsel olup olmadığı fark etmeksizin vücudunuza iyi gelir. Stresli, bitkin ve depresif hissettiğiniz zamanlarda Sibirya ginsengini kullanabilirsiniz. Genellikle tablet ya da toz şeklinde bulabilirsiniz.

3. Kış Kirazı (Hint Ginsengi)

Hint ginsengi olarak da adlandırılan Kış kirazı, stresi düzenleyen, antioksidan ve afrodizyak içeren bir bitkidir. Genellikle stres seviyesini azaltmak ve bağışıklık sistemini güçlendirmek için kullanılmaktadır. Dayanıklılığı artırdığı için sporcular ve enerji seviyesini artırmak güçlenmek isteyen aktif insanlar tarafından tercih edilir. Hindistan’da 3000 yılı aşkın süredir iyileştirici, canlandırıcı olarak kullanılan bu bitki Güney Asya ‘da erkeklerde cinselliği düzenleyici ve verimlilik artıcı olarak kullanılmaktadır. Bu bitki kapsül, tentür ya da çay olarak tüketilebilir. Dikkat edilmesi gereken nokta: Kış kirazı, sakinleştirici ilaçlar ve alkolle tüketilmemelidir. Ayrıca, demir açısından yüksek olduğu için hamilelik döneminde kullanılmamalıdır. Tiroidi güçlendirdiği için tiroit hastası olan insanlar tarafından da kullanılmamalıdır.

4. Hint Fesleğeni

Depresif olduğunuz zamanlarda size yardımcı olacak bitkilerden biri olan Hint fesleğeni, vücut direncini, dayanıklılığını, kuvvetini arttırır ve vücudunuzun oksijeni daha etkili bir şekilde almasına izin verir. Hafızayı geliştirirken, bilinç bulanıklığını ve düşünce karışıklığını ortadan kaldırır. Daha birçok sağlık faydasını içerir: hormonları dengelemek, kan şekeri seviyesini normal düzeyde tutmak, sindirim sistemini düzenler, krampları ve gazı hafifletir. Çay olarak tüketmek mümkündür. Ancak, kanı sulandırdığı için kan sulandırıcı ilaçlarla birlikte kullanılmamalıdır. Hamileyseniz ya da emziriyorsanız kullanmadan önce doktorunuza danışmalısınız.

5. Hodan Otu

Stres böbrek üstü bezlerin tüketir ve bu durum stresli olduğunuz zamanların üstesinden gelmeyi zorlaştırır. Mükemmel bir tonik olan hodan otu güçlendirici maddelerin harekete geçmesini sağlayarak böbrek üstü bezlerinizin yenilenmesine ve canlanmasına yardımcı olur. Aynı zamanda, iltihap sökücü ve terletici özellikleri sayesinde ateş düşürücüdür ve bağışıklık sistemini güçlendirir. Çay olarak tüketilebilir: 2 çay kaşığı hodan otunu bir bardak kaynamış su da 10-15 dakika demleyerek içebilirsiniz. Etkili sonuçlar alabilmek için günde 3 kez tüketilmelidir.
sarık

6. Sarı Kantaron

İyi bir sinir gevşetici olan Sarı kantaron, gerginlik ve sinirlilik durumlarında sizi daha rahatlatacak yaptığınız işe odaklanmanız için yardımcı olacaktır. Yatıştırıcı ve acı azaltıcı özelliği ile tüm sinir hastalıkları ile başarılı şekilde mücadele eder. Özellikle menopozun neden olduğu asabiyet ve gerginlik durumlarında önerilmektedir. Tentür şeklinde alınabilir veya çay olarak kullanılabilir. Bir kupa kaynamış suya 1-2 çay kaşığı kuru ot ilave ettikten sonra 10-15 dakika demlendirip içebilirsiniz. İltihap giderici özelliği sayesinde losyon olarak yaralar, morluklar ve hafif yanıkların iyileşmesi için kullanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir