Kapat

Albert Einstein Kimdir?

Anasayfa
Tarih Albert Einstein Kimdir?

Albert Einstein, dünyayı ve düşüncelerimizi görünen ve görünmeyen şekillerde devrimsel bir şekilde değiştiren, evreni keşfeden ünlü bir fizikçidir.
İşte, Albert Einstein hakkında 23 bilimsel gerçek:

1. Einstein doğduğu zaman ailesini korkutacak kadar anormal büyüklükte bir kafası varmış tabi ki zamanla normal insan kafası büyüklüğünü almıştır.
2. Normal insan beyni ile kıyaslandığında Einstein’ın paryetal lobu %15 daha büyüktür. Bu lob, duyusal bilgilerin kontrol edilmesi ile alakalıdır.
3. Einstein da birtakım tuhaflıkları olan bir insandı. Çorapların gereksiz olduğunu söyleyerek asla çorap giymezdi.
4. Kemanları severdi ve eğer bilim adamı olmasaydı yaşadığı, düşündüğü ve müziğin içinde hayatını gördüğü sürece müzisyen olabileceğini iddia ederdi.
5. Einstein eşi Mileva’ya Nobel’den kazandığı tüm ödülü vermiştir. Bir profesörün maaşından çok fazla olan 32,250 dolar sarsıcı bir miktardır.
6. Einstein kuzeniyle evlenmiştir. Einstein’in ikinci eşi olan Elsa onun ilk kuzenidir ve onunda ikinci ismi Einstein’dır.
7. Fotoelektrik etki yasasının keşfi ve Teorik Fizik çalışmasıyla 1921’de Nobel Ödülünü almıştır.
8. Einstein’ın ilk evliliği çocuğunun annesi olan Mileva Maric ile 16 yıl sürmüştür. Evlilikte günde 3 öğün yemek gibi şartla içerin bir sözleşme yapılmıştır.
9. Einstein 14 Mart 1879’ da Almanya, Württemberg, Urm’ da doğmuştur. Einstein hayatı boyunca Alman, Amerikan, İsviçreli, Avusturyalı hatta yurtsuz olarak bile sınıflandırılmıştır.
10. 70’ler de bilim adamlarının sıkıcı bir papağan gibi olmalarını eleştirmiş ve bilim adamlarının daha az sıkıcı olmasını sağlamak için yapılan bir şaka olduğunu söylerdi.
11. Elektro manyetik araçlar için patent geliştirdi.
12. Einstein’ın kemanına Lina ismini vermiştir.
13. Einstein kullanışsız bir hafızaya sahiptir genellikle isimleri, yüzleri ve tarihleri unutur.
14. 1933 de FBI tarafından bilim adamları pasifist ve sosyalistlerle ilişkilerine odaklanan bir belge düzenlenmiştir.
15. Edgar Hoover, Einstein’ı ülke dışına çıkarmaya çalışmıştır ancak Amerika dışişleri bakanlığı tarafından reddedilmiştir.
16. 1952 yılında yaşamının sonlarına doğru Einstein’a İsrail’in cumhurbaşkanı olması için fırsat sunulmuştu ancak pasifist kişiliği bu işi kabul etmedi.
17. İzafiyet teorisi çalışmalarıyla tanınsa da fotoelektrik etkisi çalışmalarıyla Nobel Ödülü almıştır.
18. Einstein sigara içmeyi severdi, pipo içerdi ve bunun onu sakin ve dikkatli bir insan olmasına yardım ettiğini iddia ederdi.
19. Büyük patlama Kuramı (Bİg bang theory) dizisinde ki Sheldon Cooper gibi Albert Einstein’da araba sürmeyi öğrenmek istemedi.
20. Finansal açıdan fakirleşmesiyle gençlere ders vermeye başladı.
21. 1913-1933 yılları arasında ki 20 yıl Einstein Kaiser Wilhelm Fizik Enstitüsü’nün yöneticisiydi.
22. Einstein Sendromu, üstün yetenekli kişilerin konuşmayı reddetmesidir. Dr. Thomas Sowell tarafından keşfedilmiştir.
23. Einstein 15 yaşına geldiğinde kalkulus hesaplamalarında uzmanlaşmıştır.
Öldüğü güne kadar fikirleri üzerinde çalışan, hayatının her dakikasında bilime ve keşfetmeye odaklanan bir adamdır. Nasıl değerlendirirseniz değerlendirin Albert Einstein’ın zekasına saygı duymalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir