Kapat

11 Eylül Saldırısı Hakkında Bilmedikleriniz

Anasayfa
Tarih 11 Eylül Saldırısı Hakkında Bilmedikleriniz
11 Eylül Saldırısı Hakkında Bilmedikleriniz

11 Eylül 2001 tarihinde Amerika Birleşik Devletlerinde gerçekleştirilen terör saldırısıdır. İngilizce de 9/11 olarak bilinen bu saldırı korkunç kayıplar yaşatmıştır. Tarihte 11 Eylül olarak ismi kazınan bu saldırı hakkındaki bilgileri paylaşacağız.

 1. 2001 yılında gerçekleşen bu saldırıda 2,996 insan öldürülmüş ve 6,000’nin üzerinde insan yaralanmıştır. Dünya tarihinde kaydedilen en çok ölümle sonuçlanan terör saldırısıdır.
 2. Yıkımın ve hasarlara rağmen Dünya Ticaret Merkezi molozlarından 18 kişi canlı olarak kurtarıldı.
 3. Nükleer enerji santrallerini hedef almayı düşünen El Kaide işleri kontrol edemeyeceği korkusuyla buna karşı karar almıştır.
 4. Sıfır noktasın da (ikiz kulelerin bulunduğu yer) 343 itfaiyeci ve 71 polis kurtarma çabasında iken hayatını kaybetmiştir.
 5. 90’dan fazla ülkenin vatandaşları bu saldırıda hayatını kaybetmiştir.
 6. 19,345 vücut parçası kurtarılmıştır.
 7. Christine Lee Hanson saldırılarda hayatını kaybeden en genç kurbandır. Sadece 2 yaşındadır. Ailesiyle birlikte uçakla ilk seyahatidir.
 8. Saldırılar sonrasında, Kenya’nın Masai kabilesi en iyi 14 büyükbaş hayvanını ABD’ye vermiştir.
 9. F-16 pilotu Teğmen Heather ve birlik komutanı Andrews Hava Kuvvetleri Üssü’nden Flight 93’ü düşürmeleri için çağırıldı. Ancak uçaklarını cephane ile doldurmak için yeterli zamanları olmadığı için doğrudan uçmak zorunda kaldılar. Sonuçta daha varamadan Flight 93 yolcuları F-16yı indirmiştir.
 10. 2006 yılında Rusya Bayonne, New Jersey’ de dikilen 9/11 heykelini Amerika’ya sunmuştur. Gözyaşı Anıtı olrak bilinir. (Tear Drop Memorial)
 11. Federal Havacılık İdaresi Operasyon Yöneticisi Ben Sliney’in ilk iş günü saldırının gerçekleştirdiği tarihtir. Ne yapacağını bilemeyen Sliney, Amerikan Hava Sahasındaki 4,000+ uçağın tüm arazilere inmesini emretmiştir.
 12. İsrail’de çelik yapımı 9/11 anıtı bulunmaktadır.
 13. Amerika tarihindeki en büyük deniz tahliyesi bu saldırıda yapılmıştır. Yarım milyon New Yorklu römorkör filoları, yatlar ve balıkçı tekneleri ile sahil koruma ekipleri tarafından kurtarılmıştır.
 14. Kanada anında Sarı Kurdele Operasyonunu uygulamıştır. Kanada’da ki tüm hava boşlukları kapatılmış ve ki Amerika’ya yapılan uluslar arası uçuşlar Kanada’ya yeniden yönlendirilmiştir. Kanada ülke genelinde ki 30,00o yolcuya koruma ve beslenme imkanı sağlamıştır.
 15. Saldırılar sonrasında sadece bir uçağın havalanmasına izin verilmiştir. Miami’de Taipan yılanı tarafından ısırılan Lawrence Van Sertima isminde ki bir kadının acilen antivenin ihtiyacı vardır. San Diego’dan FAA için uçuş izni alınmış iki savaş uçağı eşliğinde Lawrence ‘in hayatı tam zamanında kurtarılmıştır.
 16. New York Times saldırıda hayatını kaybeden her kurban için bir makale yayımlamıştır.
 17. Ülke tarihindeki en büyük dağılım ile 400’ün üzerinde araştırma ve kurtarma köpekleri görevlendirilmiştir.
 18. Tahmini olarak 3,000 çocuk bu saldırılarda kaybolmuştur.
 19. New York şehir itfaiye teşkilatının papazı Mychal Judge 9/11 saldırılarında resmi olarak kaydedilen ilk ölümdür (0001). Ailesinin evinde, İrlanda’da bu papaz için bir anıt dikilmiştir.
 20. Saldırı sonrasında, dünyanın her tarafında tüm insanlar tepkilerini göstermişlerdir. Kurbanlara saygı göstermek adına İtalya’da yarış arabaları sürücüleri motorlarını durdurmuş, Avusturya’da kilise çanları çalınmış, Polonya’da ki itfaiyeciler sirenlerini çalmış ve dünya çapında toplu taşıma araçları durdurulmuştur.
 21. Dünyanın her tarafından kurtarıcılar ve gönüllüler akın etmiştir.
 22. Saldırılar sonrası dünyadan kan bağışları yapılmıştır.
 23. Özgürlük Kulesi olarak bilinen Dünya Ticaret Merkezi 10 Mayıs 2013’te tamamlandı. Kulesinin boyu 1,776 fite ulaşmıştır.
 24. İkiz kulelerin bir zamanlar bulunduğu yerde Ulusal 11 Eylül Anıtı ve Müzesi bulunur ve iki büyük havuzu vardır. Havuzu çevreleyecek biçimde 2,977 kurbanın isimleri bronz plakalarla yazılmıştır buna 1993 bombalanmasında ki 6 kişi de dahildir. 11 Eylül saldırısında ölen 10 hamile kadını ‘ve onun doğmamış çocuğu’ ifadesi ile isimleri yer almıştır.
 25. Her yıl 11 Eylül’de, yaşamlarını kaybeden insanları anmak için New York şehrinin gökyüzünü Işık Anıtı aydınlatır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir